Ostre i przewlekłe zapalenie prostaty- objawy, przyczyny i leczenie

 

lista produktów na zapalenie prostaty

Zapalenie prostaty to jedna z najczęstszych chorób dotykająca mężczyzn, niezależnie od wieku. Powodem tego zazwyczaj jest zakażenie związane z zaleganiem wydzieliny produkowanej przez gruczoł krokowy, która umożliwia plemnikom poruszanie się, jednak to nie jedyny powód. Zapalenie prostaty często może być spowodowane drobnoustrojami wnikającymi do gruczołu wraz z krwią lub namnożeniem bakterii bytujących w moczu. Zupełnie inaczej wygląda kwestia objawów, które bez względu na przyczynę zapalenia prostaty w większości przypadków są podobne. Parcie na pęcherz, ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, a niekiedy również gorączka, to najczęściej spotykane symptomy mogące świadczyć o zaburzeniach w układzie moczowym. Zapalenie w zależności od przebiegu i etiologii dzieli się na dwa rodzaje: przewlekłe i ostre.

Spis treści artykułu:

  1. Ostre zapalenie prostaty
  2. Zapalenie prostaty przewlekłe
  3. Diagnostyka zapalenia stercza
  4. Jak leczyć stan zapalny gruczołu krokowego?
  5. Suplementy i tabletki na prostatę
  6. Zapalenie prostaty – leczenie naturalne
  7. Zioła, które złagodzą objawy zapalenia prostaty
  8. Powikłania, które mogą wystąpić
  9. Całkowite wyleczenie
  10. Jak uniknąć zachorowania?

Nawigacja znacznie ułatwi poruszanie się po obszernym artykule. Jednak dla wyciągnięcia jak największej ilości merytorycznych informacji zalecamy dokładne przeczytanie całej treści.

Ostre zapalenie prostaty – czym jest?

Zapalenie prostaty dotyka osoby w różnym wieku. Najgorszym rodzajem zapalenia stercza, jest zapalenie ostre. Nieleczone może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W porównaniu do innych chorób prostaty, ta wcale nie jest bardzo popularna.
Co warto dodać, to że ostre zapalenie nie jest chorobą przenoszoną droga płciową, niemniej jednak w ramach higieny i dla własnego zdrowia na czas leczenia powinno zaniechać się utrzymywania kontaktów seksualnych.

    1. Przyczyny ostrego zapalenia prostaty.

Ostre zapalenie prostaty jest zazwyczaj wynikiem infekcji bateryjnej, w której patogenem odpowiedzialnym za zakażenie jest pałeczka okrężnicy. Jest to ta sama bakteria, która odpowiada za zakażenia układu moczowego i pęcherza. Innego rodzaju bakterie wyrywane są zdecydowanie rzadziej, w skrajnych przypadkach ostre zapalenie prostaty wywołać mogą infekcje wirusowe. Co więcej mikroorganizmy dostają się do gruczołu wraz z moczem i dzieje się tak w wyniku np. infekcji pęcherza, kiedy w cewce moczowej na długi czas pozostawiony jest cewnik, w wyniku przecewkowych zabiegów urologicznych czy w stanach utrudniających oddawania moczu, jak stulejka albo w przypadku obecności kamieni sterczowych. Jeszcze rzadziej zdarzają się przypadki, gdy bakterie powodujące ostre zapalenie prostaty przedostają się do gruczołu poprzez chłonkę lub krew. Niemniej jednak niezależnie od przyczyn wywołujących infekcję, ostre zapalenie prostaty jest bardzo poważną dolegliwością, która wymaga szybkiego podjęcia leczenia.

  1. Ostre zapalenie prostaty – objawy:
  • wysoka gorączka i towarzyszące jej nudności, wymioty, dreszcze oraz ból mięśni i stawów;
  • ból w okolicach krocza, pachwin, prącia, odbytu, niekiedy również okolicy lędźwiowej kręgosłupa;
  • zaburzenia funkcji seksualnych;
  • częste oddawanie moczu, parcie na pęcherz, ból i pieczenie podczas mikcji;
  • stwierdzony podczas badania per rectum bolesność gruczołu i jego obrzęk;
  • zatrzymanie moczu, wskutek obrzęku gruczołu i ucisku na cewkę moczową.

Zapalenie prostaty przewlekłe – co to takiego.

Kiedy stan zapalny prostaty utrzymuje się dłużej niż 3 miesiące, przyjmuje się, że jest to przewlekłe zapalenie stercza.
Najczęściej w przeciwieństwie do ostrego zapalenia stercza nie jest wywołany przez bakterie, dlatego też rozpoznaje się niebakteryjne przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego nazywane niekiedy zespołem przewlekłego bólu w miednicy.

    1. Przyczyny przewlekłego zapalenia stercza.

Przewlekłe zapalenie prostaty przyczyny może mieć różne, często jednak nie do końca poznane. Jednakże pod względem czynnika wywołującego przewlekły stan zapalny stercza wyróżnia się:

Bakteryjne zapalenie prostaty – rozwija się przeważnie na skutek nieleczonego ostrego zapalenia prostaty. Wywołują je więc mikroorganizmy podobne do tych powodujących zapalenie ostre. Zdarza się jednak, że bakteryjne zapalenie prostaty jest powikłaniem wynikającym z innych schorzeń czy dolegliwości, m.in. zachorowania na gruźlicę.

Niebakteryjne zapalenie prostaty – najczęstsza postać zapalenie prostaty, której przyczyny nie są do końca znane. Nie wyklucza się, że to wynik wielu występujących jednocześnie czynników, niekoniecznie bezpośrednio związanych z infekcją, w tym również zaburzenia regulacji nerwowej, napięcia mięśni prostaty czy zaburzeń ze strony cewki moczowej.

  1. Objawy zapalenia prostaty przewlekłego:
    • ból krocza;
    • ból zewnętrznych narządów płciowych i okolicy nadłonowej;
    • zaburzenia erekcji i ból podczas stosunku;
    • ból podczas wytrysku;
    • częste uczucie parcia na pęcherz;
    • bolesne i częste oddawanie moczu.

Z uwagi na to, że ostre zapalenie prostaty jest zakażeniem bakteryjnym, w celu potwierdzenia obecności infekcji przeprowadza się badania moczu na obecność bakterii, z jednoczesnym określeniem jaką wykazują wrażliwość na antybiotyki. Oprócz tego wykonuje się również posiew krwi.

Zapalenie – diagnostyka

Diagnostyka przewlekłego a ostrego zapalenia jest różna, już na samym etapie wywiadu lekarskiego, wychodzi czy dolegliwości trwają mniej, czy więcej niż 3 miesiące.
Z uwagi na to, że ostre zapalenie prostaty jest zakażeniem bakteryjnym, w celu potwierdzenia obecności infekcji przeprowadza się badania moczu na obecność bakterii, z jednoczesnym określeniem jaką wykazują wrażliwość na antybiotyki. Oprócz tego wykonuje się również posiew krwi.

w przypadku zapalenia przewlekłego ze względu na wysoką uciążliwość pojawiających się w wyniku zapalenia objawów, po pewnym czasie mogą wystąpić również zaburzenia psychiczne, w tym depresja. W diagnostyce stosuje się badanie czterech próbek moczu, z jednej mikcji. Materiał poddawany jest analizie, wykonywane jest również badania posiewu, co umożliwia wykrycie zakażenia i określenie jego lokalizacji.
Badanie per rectum powinno się wykonać, ale krótko i delikatnie, gdyż w przeciwieństwie do chociażby przerostu prostaty, zapalenie jest bolesne, stercz podczas badania może boleć, więc winno się uważać, by nie zaostrzyć objawów.

Z uwagi na wysoką uciążliwość pojawiających się w wyniku zapalenia objawów, po pewnym czasie mogą wystąpić również zaburzenia psychiczne, w tym depresja. Z kolei podczas badania per rectum prostata okazuje się miękka i bolesna. W diagnostyce stosuje się badanie czterech próbek moczu, z jednej mikcji, w tym jedna z próbek powinna być pobrana po wcześniejszym masażu prostaty przez odbyt, co ma na celu uzyskanie wydzieliny z prostaty. Materiał poddawany jest analizie, wykonywane jest również badania posiewu, co umożliwia wykrycie zakażenia i określenie jego lokalizacji.

ostre zapalenie prostaty

Leczenie zapalenia prostaty

Leczenie zapalenia prostaty uzależnione jest przede wszystkim od rodzaju zakażenia. Najczęściej stosowanymi metodami są jednak:

  • antybiotykoterapia;
  • odpowiednia dieta, z wykluczeniem ostrych przypraw i przyjmowaniem odpowiedniej ilości płynów;
  • higiena okolic intymnych;
  • ograniczenie kontaktów seksualnych;
  • masaż stercza oraz inne metody fizykoterapeutyczne;
  • leki niesteroidowe.

Czego lekarze nie zalecają przy leczeniu zapalenia stercza to masaż gruczoł krokowego oraz inne podobne metody fizykoterpeutyczne.
Celem leczenia jest oczywiście ograniczenie dolegliwości i zapobieganie powikłaniom. W czasie antybiotykoterpii stosuje się również leki przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i zmiękczające treści kałowe. W przypadku wystąpienia zaburzeń ze strony układu moczowego podaje się także leki blokujące receptowy alfa-adrenergiczne i cholinolityczne. Proces leczenie zazwyczaj trwa kilka tygodni. Bardzo ważne są również regularne wizyty u urologa.

Suplementy i tabletki na prostatę

Jakie suplementy na prostatę należy wybrać? Obecnie na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele środków medycznych do walki z prostatą. Pierwszą przeszkodą w leczeniu prostaty jest dobór właściwego leku. W celu rozwiania wątpliwości prezentujemy wady i zalety najczęściej stosowanych preparatów podczas leczenia prostaty.

Biorąc pod uwagę czynniki negatywne, tj. skutki uboczne, ograniczenia i wymagania w procesie leczenia oraz pozytywne tzn. nieskomplikowany proces leczenia, przeznaczenie bez ograniczeń wiekowych, brak skutków ubocznych, najlepszą propozycją dla każdego pacjenta rozpoczynającego lub kontynuującego leczenie przerostu prostaty jest lek PROSTOLAN.

Zapalenie prostaty – leczenie naturalne

Łagodne zmiany w obrębie prostaty, a szczególnie w przypadkach, gdy ma ona tendencję do przerostu, można korzystać z naturalnych, domowych sposób radzenia sobie z dolegliwościami. W tej sytuacji doskonale sprawdzają się zioła na zapalenie prostaty, gdyż stosowane systematycznie mogą nie tylko złagodzić chorobę, odsuwając jej objawy, ale również zapobiec nawrotom w przyszłości, a nawet konieczności stosowania konwencjonalnych metod leczenie w tym często operacji.

Zioła, które złagodzą objawy zapalenia prostaty

Ziołolecznictwo w przypadku zapalenia ma raczej za zadanie, nie tyle wpłynąć na poziom hormonów w organizmie, co raczej oczyszczająco. Picie ziół i naparów, które mają działania moczopędne jest wskazane w wielu chorobach układu moczowego.
Inne zioła i składniki są wskazane, by ułatwić wypróżnianie i tym samym łagodzić dolegliwości związane z bólem stercza.

W szczególności zaleca się spożywanie:

  • świeże pomidory,
  • nasiona słonecznika,
  • lnu i sezamu,
  • nasiona dyni,
  • arbuzy,
  • ogórki,
  • orzechy włoskie,
  • orzeszki ziemne,
  • soja,
  • czosnek,
  • drożdże.

Powikłania, które mogą wystąpić przy stanie zapalnym stercza

W przypadku ostrego zapalenia prostaty, zaniedbanie infekcji skutkować może przeistoczeniem się w postać przewlekłą, która jest znacznie mniej podatna na leczenie. Ponadto przy tego rodzaju zapaleniu gruczołu krokowego przyczyny mogą sprawić, że objawy bardzo prawdopodobnie są w stanie powodować rozwój skupiska ropy w obrębie narządu, co może okazać się przyczyną utrzymującego się przed długi czas zapalenia, mimo wdrożonego leczenia.

Przypadki takie występują w większości u osób ze zdiagnozowanym osłabieniem układu odpornościowego, chorych na cukrzycę i niewydolność nerek czy u pacjentów posiadających cewnik w cewce moczowej. Szczególnie niebezpieczne jest jednak przedostanie się bakterii do krwi, co w rezultacie prowadzi do rozwoju sepsy i wstrząsu septycznego. W niektórych przypadkach zapalenie prostaty wywoływać może infekcje innych narządów, m.in.: najądrzy, jąder i nerek.

Całkowite wyleczenie

Warto poruszyć kwestie całkowitego wyleczenia zapalenia prostaty. W przypadku ostrego zapalenia trzymając się zaleceń i odpowiednio długiej kuracji, jak najbardziej jest możliwe całkowite wyleczenie. Jedyne powikłania w tym przypadku to przeistoczenie choroby w przewlekłą postać.

Przewlekłe zapalenie stercza, jeżeli wywołane jest przez bakterie, to w więcej niż połowie przypadków można całkowicie wyleczyć. W pozostałych – niebakteryjnych przypadkach, zwłaszcza jak etiologia choroby nie jest znana i nie można odpowiednio dobrać kuracji – niestety, powraca.

Jak uniknąć zachorowania?

W jednym i drugim rodzaju zapalenia zapobieganie wygląda raczej tak samo. Jeżeli chodzi o zapalenie ostre – z racji, że często do niego dochodzi na skutek biopsji stercza, należy zawsze przestrzegać zaleceń lekarza, przyjmować antybiotyki przed i po zabiegu. Powinno się także unikać niebezpiecznych zachowań seksualnych, przede wszystkim stosunków analnych bez zabezpieczenia. Bo choć samo zapalenie zakaźne nie jest, to bakterie można „złapać”, biorąc pod uwagę charakter stosunków analnych, jest duże prawdopodobieństwa podrażnienia, gdyż odbytnica nie posiada śluzówki, wiec jest narażona na mechaniczne uszkodzenia.

Źródła:
  1. Prostata. Seria: Porady Lekarza Rodzinnego, Literat, 2010, ISBN: 9788375272307
  2. Advanced Therapy of Prostate Disease, Tom 1, Martin I. ResnickIan Murchie Thompson, PMPH-USA, 2000, ISBN: 1550091026, 9781550091021

7 myśli na temat “Ostre i przewlekłe zapalenie prostaty- objawy, przyczyny i leczenie

  • 21 kwietnia 2019 o 18:32
    Permalink

    Mnie nic nie boli, ale mam problem z oddawaniem moczu. Robię to często a i tak nadal chce mi się ciągle siku. Nie wspominając już o tym, że prawie nic nie leci. Nie byłem jeszcze u żadnego lekarza, ale kupiłem sobie jakieś tabletki z pokrzywą, podobno dobra jest na takie problemy.

    • 17 maja 2019 o 18:14
      Permalink

      Suplementy są jak najbardziej ok. Kupiłeś sobie pokrzywę – spoko, całkiem dobre na układ moczowy. Dorzuciłbym jednak jeszcze korzeń maca i palmę sabałową. To już będziesz miał solidne kombo wspierające prostatę. Nawet nie musisz oddzielnie kupować, prostolan jest solidny i ma wszystko (a nawet więcej) https://prostolan.pl/

      Ale przy takich objawach to poleciałbym po jakiś antybiotyk itp., bo brzmi to jak zapalenie bakteryjne, a tu nawet najlepsze tabletki nie pomogą.

  • 9 sierpnia 2019 o 19:23
    Permalink

    Mój ojciec niestety miał i zapalenie, i powiększenie prostaty. Dla faceta to koszmar.

    Myślicie, że jak będę przyjmował profilaktycznie zioła to uchronię się przed tym ustrojstwem? Mam dopiero 30 lat a nie wyobrażam sobie mieć problemów z męskimi sprawami… Przemiła Pani w aptece ostatnio polecała mi wierzbownicę drobnolistną czy drobnokwiatową. Podobno to najczęściej faceci kupują.

    • 19 sierpnia 2019 o 12:34
      Permalink

      Wierzbownica drobnokwiatowa… 100% naturalne ziółka, ale czy zwykła herbatka może pomóc?
      Pamiętaj, że babki w aptece też często proponują tak naprawdę to, co się nie sprzedaje. Jak masz kupować JAKĄKOLWIEK ROŚLINĘ NA PROSTATĘ to kup sobie dobry kompleks wyciągów. podstawa to korzeń maca i palma sabałowa.
      I na pewno nie żadne napary tylko duża zawartość ekstraktu w kapsułkach! Herbatki nic ci nie dadzą.

    • 13 grudnia 2019 o 20:24
      Permalink

      Colon c z tego, co widzę, wycofali już parę miesięcy temu z ofert na doz.pl
      Niby skład dość obszerny, ale jak tak popatrzę to poszczególnych składników jest ostatecznie mało.
      Są lepsze preparaty, a jak taki „magnat” jak doz.pl wycofał coś z oferty to bym się 3 razy zastanowił, zanim zamówiłbym z innego źródła.

  • 8 stycznia 2020 o 11:36
    Permalink

    Finasterid stada to koński lek, ale przepisywany na receptę. Mi pomógł na łagodny rozrost gruczołu krokowego (stwierdzony przez urologa). Parę miesięcy męczenia się z skutkami ubocznymi (tragiczne libido, czasami wysypka)… Nie wiem, czy warto było, bo nadal nie wróciłem do 100% sprawności. Ale jest lepiej.

    Ale żadna apteka tego Wam nie sprzeda bez recepty.

Dodaj komentarz