Chora prostata. Objawy tego typu są ostrzeżeniem!

prostata objawy u chorego mężczyzny

Wydaje się, że choroby prostaty są na tyle niegroźne, że nie zagrażają życiu. To jednak nie do końca prawda – jeśli wspólnie z lekarzem mężczyzna nie zajmie się leczeniem postępujących objawów, to chora prostata może doprowadzić nawet do śmierci, wcześniej upośledzając jakość prowadzonego życia codziennego. Warto wiedzieć, jakie są objawy chorej prostaty i jak postępować w przypadku, gdy wystąpią problemy z tym gruczołem krokowym.

Choroby prostaty objawiają się czynnikami, które nie zawsze muszą być oczywiste

Prostata to gruczoł krokowy. Występuje tylko u mężczyzn, a wzrasta od momentu urodzenia dzięki hormonowi testosteronu. Dzięki niej możliwe staje się produkowanie odpowiedniej ilości nasienia. Warto więc zadbać o zdrowie, ponieważ prostata w dużej mierze odpowiada za płciowość u mężczyzn. Kiedy pojawia się choroba prostaty, to prawdopodobnie dojdzie także do pojawienia się charakterystycznych objawów, które będą pomocne przy diagnozowaniu.

Początkowe objawy prostaty nazywane są objawami dyzurycznymi. Dotyczą one zmniejszenia się strumienia moczu, częstszego jego oddawania, strumienia przerywanego. Może też dojść do bólu albo nietrzymania moczu. Jeśli pojawią się problemy z prostatą, objawy zwykle są podobne, natomiast chorób i dolegliwości dotyczących tego gruczołu jest kilka. Więcej na ten temat poniżej.

Jakie są objawy przerostu prostaty?

Dzięki prawidłowemu działaniu męskich hormonów płciowych możliwe jest prawidłowe działanie tego gruczołu przez wiele lat. Jednak zdarza się, że po 50. roku życia pojawiają się objawy przerostu prostaty. Pojawia się więc większe parcie na pęcherz, a przy tym oddaje się niewielką jego ilość. Pojawi się również nykturia, czyli częstsze wstawanie do ubikacji w nocy. Łagodny przerost może także prowadzić do zalegania moczu w pęcherzu, przez co w dalszej kolejności może dojść nawet do zapalenia dróg moczowych.

Już pierwsze objawy prostaty obligują do tego, żeby zgłosić się do lekarza i zasięgnąć jego porady. Tylko on na podstawie badań będzie mógł stwierdzić, jakie będzie dalsze postępowanie.

Objawy prostaty, które mogą wskazywać na raka

Częstą przypadłością jest też rak prostaty, którego podejrzenie wymaga przeprowadzenia biopsji. To 20-minutowe badanie, które polega na pobraniu wycinka tkanki z gruczołu krokowego. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym (jeśli zabieg przeprowadza się per rectum).

Objawy po biopsji prostaty pojawiają się często, ale powinny ustąpić samoczynnie po upływie ok. miesiąca. Wówczas pacjent może zauważyć krew i skrzepy w moczu. Groźniejsze objawy, które świadczą o powikłaniach, to: nasilone krwawienia, gorączka, zapalenie jelita, problem z oddawaniem moczu.

Jak rozpoznać stan zapalny prostaty?

Zapalenie prostaty to jedna z najczęściej występujących u mężczyzn dolegliwości, jeśli chodzi o ten narząd. Może je wywołać bardzo wiele czynników, ale w każdym przypadku tak samo będzie się on objawiał. Objawy w takim przypadku są następujące: parcie na mocz, ból podczas jego oddawania, gorączka. Jeśli doszło do ostrego zapalenia, to objawy będą słabnąć i się nasilać. Pojawi się uciążliwy ból w tyle pleców, a także zaburzenia erekcji.

Gruczołem, który odpowiada za jakość nasienia u mężczyzny, jest prostata. Objawy, jakie pojawiają się w związku z jej chorobami nie powinny być lekceważone.

Źródła:
 1. Issues in Diagnostics and Imaging: 2011 Edition, Q. Ashton Acton, PhD, ScholarlyEditions, 2012, ISBN: 1464964246, 9781464964244
 2. Urologia na dyżurzeDavid Thurtle, Suzanne Biers, Michał Sut, James Armitage, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018, ISBN: 978-83-200-5523-8

6 odpowiedzi do Chora prostata. Objawy tego typu są ostrzeżeniem!

 1. Romek napisał(a):

  W czasie oddawania moczu czuje ból, ale nie ma krwi, ani też nie mam parcia na mocz. To może być przerost prostaty czy coś innego?

 2. Heniek napisał(a):

  Samemu zwlekałem z wizytą u lekarza i podjęciem leczenia i teraz czeka mnie operacja

 3. jaca napisał(a):

  To po samej biopsji mogą wystąpić takie problemy… to nie zachęca do badania

 4. Ksawer napisał(a):

  Ja męczyłem się przez lata z przerostem prostaty, który (jak mawiał poeta) odbierał mi smak życia. Chciałem się już zdecydować na jakiś prywatny zabieg ale to droga rzecz. Postanowiłem spróbować jeszcze kapsułek Prostolan, które poleca wiele osób i muszę powiedzieć, że efekty są wspaniałe. Skończył się ból przy oddawaniu moczu i nie czuje już poczucia pełnego pęcherza. Polecam ten preparat wszystkim.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *