Problemy z prostatą – objawy tego typu powinny zapalić nam lampkę

 

prostata objawy u chorego mężczyzny

Wydaje się, że objawy choroby prostaty (stercza) są na tyle niegroźne, że nie zagrażają życiu. To jednak nie do końca prawda – jeśli wspólnie z lekarzem mężczyzna nie zajmie się leczeniem postępujących powikłań, to chora prostata  objawy może mieć tak drastyczne, że są w stanie nawet doprowadzić do śmierci, wcześniej upośledzając jakość prowadzonego życia codziennego. Warto wiedzieć, jakie są objawy chorej prostaty i jak postępować w przypadku, gdy wystąpią problemy z tym gruczołem krokowym.
Spis treści artykułu

Choroby prostaty objawiają się czynnikami, które nie zawsze muszą być oczywiste

Prostata to gruczoł krokowy. Występuje tylko u mężczyzn, a wzrasta od momentu urodzenia dzięki hormonowi testosteronu. Dzięki niej możliwe staje się produkowanie odpowiedniej ilości nasienia. Warto więc zadbać o zdrowie, ponieważ prostata w dużej mierze odpowiada za płciowość u mężczyzn. Kiedy pojawia się choroba prostaty, to prawdopodobnie dojdzie także do pojawienia się charakterystycznych objawów, które będą pomocne przy diagnozowaniu.

Początkowe objawy prostaty nazywane są objawami dyzurycznymi. Dotyczą one zmniejszenia się strumienia moczu, częstszego jego oddawania, strumienia przerywanego. Może też dojść do bólu albo nietrzymania moczu. Jeśli pojawią się problemy z prostatą, objawy zwykle są podobne, natomiast chorób i dolegliwości dotyczących tego gruczołu jest kilka. Więcej na ten temat poniżej.

Jakie są objawy przerostu prostaty?

Dzięki prawidłowemu działaniu męskich hormonów płciowych możliwe jest prawidłowe działanie tego gruczołu przez wiele lat. Jednak zdarza się, że po 50. roku życia pojawiają się objawy przerostu prostaty. Pojawia się więc większe parcie na pęcherz, a przy tym oddaje się niewielką jego ilość. Pojawi się również nykturia, czyli częstsze wstawanie do ubikacji w nocy. Łagodny przerost może także prowadzić do zalegania moczu w pęcherzu, przez co w dalszej kolejności może dojść nawet do zapalenia dróg moczowych.

Już pierwsze objawy prostaty powinny być sygnałem do tego, żeby zgłosić się do lekarza i zasięgnąć jego porady. Na podstawie badań będzie mógł on stwierdzić, jakie będzie dalsze postępowanie.

Jak rozpoznać stan zapalny prostaty?

Zapalenie prostaty to jedna z najczęściej występujących u mężczyzn dolegliwości, jeśli chodzi o ten narząd. Może je wywołać bardzo wiele czynników, ale w każdym przypadku tak samo będzie się on objawiał. Objawy w takim przypadku są następujące: parcie na mocz, ból podczas jego oddawania, gorączka. Jeśli doszło do ostrego zapalenia, to objawy będą słabnąć i się nasilać. Pojawi się uciążliwy ból w tyle pleców, a także zaburzenia erekcji.

Gruczołem, który odpowiada za jakość nasienia u mężczyzny, jest prostata. Objawy, jakie pojawiają się w związku z jej chorobami nie powinny być lekceważone i należy zwrócić uwagi na to jakie są objawy prostaty u PSA (szczególnie w młodym wieku)

Nowotwór stercza czyli popularny rak prostaty

Rak prostaty (guz stercza) jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u mężczyzn. Do czynników ryzyka zachorowania na niego zalicza się głównie: pochodzenie, wiek, styl życia oraz dziedziczne skłonności do wystąpienia tego nowotworu.

notowtór stercza - rak prostaty

Rak prostaty – przyczyny i profilaktyka

Przyczyny raka prostaty nie są powodowane wystąpieniem jednego z czynników, a raczej zespołu czynników. Najprostszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest profilaktyka raka gruczołu krokowego. Wczesne wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu stercza daje duże nadzieje na wyzdrowienie.

Profilaktyka nowotworu prostaty polega natomiast na odbywaniu regularnych badań kontrolnych, prowadzeniu zdrowego, aktywnego trybu życia, prawidłowym odżywianiu i obserwacji własnego organizmu pod kątem wystąpienia pierwszych objawów raka prostaty. Niepokojące powinny wydać się następujące symptomy:

  • parcie na mocz, nietrzymanie moczu;
  • ból przy oddawaniu moczu, pieczenie;
  • krwinkomocz;
  • bóle pleców, podbrzusza, odbytu, krocza;
  • problemy z erekcją, wystąpienie krwi w spermie.

Objawy nowotworu (raka) prostaty

Rak prostaty daje zauważalne objawy, jednak nie w każdym wypadku są one oczywiste. W wielu przypadkach choroba rozwija się nawet kilka lat, zanim mężczyzna zorientuje się, że coś mu dolega. Ważne jest także kontrolowanie dostępnych markerów nowotworowych, tj. PSA. Jego podwyższony poziom wskazuje na wystąpienie zmian chorobowych w obrębie prostaty. Nowotwór stercza to choroba, której leczenie zależy od stadium, w którym chory się znajduje, jego wieku, wyniku badania PSA, USG oraz wyniku biopsji w skali Gleasona. To 20-minutowe badanie, które polega na pobraniu wycinka tkanki z gruczołu krokowego. Odbywa się w znieczuleniu miejscowym (jeśli zabieg przeprowadza się per rectum).

Objawy po biopsji prostaty pojawiają się często, ale powinny ustąpić samoczynnie po upływie ok. miesiąca. Wówczas pacjent może zauważyć krew i skrzepy w moczu. Groźniejsze objawy, które świadczą o powikłaniach, to: nasilone krwawienia, gorączka, zapalenie jelita, problem z oddawaniem moczu. Guz prostaty objawy może mieć na tyle drastyczne, że kiedy wystąpią, to może już być za późno na prewencję, dlatego diagnozę trzeba przeprowadzać regularnie.

Operacja raka prostaty jest wykonywana u młodszych pacjentów, u których ryzyko śmierci na stole operacyjnym jest mniejsze, niż u osób w podeszłym wieku. Usuwany jest wtedy cały gruczoł, łącznie z pęcherzykami nasiennymi i węzłami chłonnymi miednicy. Jako uzupełnienie leczenia po operacji stosowana jest radioterapia, w przypadku gdy nowotwór nie dał jeszcze przerzutów na inne narządy, Jeżeli istnieją przeciwwskazania do wykonania powyższych metod leczenia lub okazały się one nieskuteczne, pacjent poddawany jest terapii hormonalnej. Polega ona na obniżeniu poziomu testosteronu, odpowiedzialnego za namnażanie komórek nowotworowych.

Zaawansowany nowotwór prostaty może dawać przerzuty do kości.

Rokowania takiego pacjenta są w takim przypadku bardziej pesymistyczne. Choroba daje wtedy dodatkowo objawy takie jak złamania kończyn, ból kości, osłabienie a nawet ucisk na rdzeń kręgowy.

Źródła:
  1. Issues in Diagnostics and Imaging: 2011 Edition, Q. Ashton Acton, PhD, ScholarlyEditions, 2012, ISBN: 1464964246, 9781464964244
  2. Urologia na dyżurzeDavid Thurtle, Suzanne Biers, Michał Sut, James Armitage, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2018, ISBN: 978-83-200-5523-8

8 myśli na temat “Problemy z prostatą – objawy tego typu powinny zapalić nam lampkę

  • 9 maja 2019 o 21:09
    Permalink

    Niestety, sam zwlekałem z wizytą u lekarza bardzo długo. Okazało się, że niestety mam raka prostaty, ale dzięki Bogu we wczesnym stadium. Szansa na wyzdrowienie są prawie 100%, więc jestem dobrej myśli!!

    Nie zwlekajcie Panowie z wizytą u lekarza!! Szkoda życia!

  • 18 sierpnia 2019 o 09:31
    Permalink

    To po samej biopsji mogą wystąpić takie problemy…? to nie zachęca do badania. Może wreszcie niedługo wynajdą taką biopsję, która będzie bezbolesna…

    • 2 września 2019 o 23:04
      Permalink

      Podobno wprowadzają coś takiego jak płynna biopsja prostaty. Nie wiem, ile to kosztuje, ale na pewno bez jakiejkolwiek biopsji problemy z prostatą będą o wiele większe niż możliwe powikłania…

  • 12 listopada 2019 o 18:21
    Permalink

    Ja męczyłem się przez lata wiecznie z jakimiś zapaleniami prostaty albo pęcherza. Nie muszę mówić, jak bardzo mnie to dołowało i niszczyło randki i spotkania biznesowe, gdzie co chwilę chodziłem do toalety.
    Chciałem się już zdecydować na jakiś prywatny zabieg, ale to droga rzecz. Postanowiłem spróbować jeszcze kapsułek Prostolan, które wynalazłem przypadkowo na forum, a które wiele osób polecało. Muszę powiedzieć, że efekty są wspaniałe i warte zachodu. Skończył się ból przy oddawaniu moczu i nie czuje już poczucia pełnego pęcherza. Nie daję gwarancji, że pomoże przy poważnym przeroście prostaty, ale może pomoże komuś z niedoborami, tak jak ja…

      • 2 grudnia 2019 o 09:34
        Permalink

        Nie napisała pani nic na temat zdrowia męża. Zakładam, że nie ma jeszcze problemów z prostatą i chcecie po prostu zapobiegać na przyszłość? A jak coś się dzieje to trzeba iść do lekarza…
        Ja Prostolan kupiłem w aptece. Cena była bardzo, bardzo wysoka i tak musiałem czekać na niego dwa dni. Dopiero jak znowu usiadłem do internetu okazało się, ze tu https://prostolan.pl/ jest o połowę tańszy. A do tego rabat na kolejne zakupy dostałem!! Zdzierają w tej aptece… albo to tylko Wrocław.

  • 2 stycznia 2020 o 23:01
    Permalink

    W czasie oddawania moczu czuje ból, ale nie ma krwi, ani też nie mam parcia na mocz. Zanim zapytacie – wyczytałem, ze trzeba zrobić PSA i zrobiłem go – wyszedł tylko lekko podwyższony. Do jakiego lekarza mam z tym iść? Jest się czego bać, czy to raczej normalne w moim wieku? (37 lat mam)

    • 17 stycznia 2020 o 19:58
      Permalink

      Podwyższone PSA to nie zawsze od razu rak prostaty. Ale lepiej nie ryzykować – rak czy nie rak – tylko wybrać się od razu do lekarza na dalsze badania.

Dodaj komentarz