Częstomocz – przyczyny i leczenie ciągłego oddawania moczu

 

częstomocz - nasz problem, gdy ciągle odczuwamy potrzebę udania się do toalety

Dorosły człowiek średnio oddaje mocz od 7 do 9 razy dziennie. Drobne odstępstwa od tej reguły nie świadczą o poważnych dysfunkcjach organizmu. Gorzej jednak, gdy wizyta w toalecie konieczna jest co kilkadziesiąt minut i nie przynosi uczucia pustego pęcherza. Wówczas można przypuszczać, że ma się do czynienia z częstomoczem, a bardzo częste oddawanie moczu może być oznaką poważnych chorób. Jak prawidłowo rozpoznać częstomocz i w jaki sposób wyleczyć dolegliwość?


Spis treści artykułu

Częstomocz – objawy i charakterystyka

Pierwszą oznaką pojawienia się choroby może być ból podczas oddawania moczu. Nie w każdym przypadku wystąpienia dolegliwości można mówić o tym objawie, jednak nie należy go bagatelizować. Sam częstomocz dotyczy sytuacji, w których ciągłe oddawanie moczu nie przynosi oczekiwanego uczucia pustego pęcherza, a wizyta w toalecie kończy się na niewielkiej ilości oddanego płynu. Chorej osobie towarzyszyć może uciążliwe pieczenie podczas oddawania moczu, a także niemal nieustanne uczucie parcia na mocz.

Częstomocz jest dolegliwością niezwykle uciążliwą, która może powodować oddawanie moczu w nocy, zaburzając jednocześnie równowagę podczas snu. Aby można było mówić o tym, że u danej osoby pojawił się częstomocz objawy powinny wskazywać na nienaturalnie częste wizyty w toalecie, niewielką ilość oddawanego moczu i ciągle uczucie pełnego pęcherza. Co właściwie odpowiedzialne jest za częste oddawanie moczu u osób w każdym wieku?

Ciągłe oddawanie moczu – przyczyny u mężczyzn i kobiet

Prawidłowa ilość wizyt w toalecie powinna wynosić 6-8, jeżeli jest ich więcej – można zacząć podejrzewać u siebie częstomocz. Do najważniejszej przyczyny ciągłego oddawania moczu zalicza się przyjmowanie dużej ilości napojów. Jeśli więc wizyty w toalecie odbywają się z większą częstotliwością, niż dotychczas, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy dana osoba nie piła większej ilości wody lub napojów, niż zazwyczaj. Osoby skarżące się na ciągłe oddawanie moczu przyczyny swojej choroby mogą doszukiwać się także w ilości przyjętej kofeiny i alkoholu. Używki te szczególnie wpływają na ilość produkowanych płynów w organizmie. Wymienionych przyczyn choroby nie musimy konsultować z lekarzem. Jeśli częste parcie na mocz ma związek właśnie z nimi, to wystarczy zmiana diety, by organizm powrócił do swojej normy.

Przyczyny częstomoczu są podobne u obu płci

Z inną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy częstomocz nocny lub dzienny związany jest z uczuciem pieczenia, lub bólu. Wówczas jeśli u danej osoby stwierdzono częstomocz, przyczyny może doszukiwać się ona w bakteriach atakujących drogi moczowe. Najczęściej tego typu początek choroby dotyka kobiety oraz dzieci, które szczególnie narażone są na pojawienie się szkodliwych drobnoustrojów w okolicach dróg moczowych. Wśród czynników wywołujących częstomocz u mężczyzn wymienić można problemy z przerostem prostaty, szczególnie po 50. roku życia. Istotne, by osoba cierpiąca na zbyt nagminne oddawanie moczu zwróciła uwagę na objawy temu towarzyszące. Może się bowiem okazać, że częstomocz powiązany jest na przykład z cukrzycą, czy kamicą układu moczowego, co warto skonsultować z lekarzem.

Pollakisuria – leczenie domowe i farmakologiczne

Okazuje się, że osoby skarżące się na ciągłe oddawanie moczu leczenie mogą przeprowadzić nie tylko w gabinecie lekarskim, lecz także w domu. Po pierwsze pomóc w tym mogą lekarstwa wydawane bez recepty. Osoby cierpiące na częste oddawanie moczu leki bez recepty pomagające na ich dolegliwość otrzymają niemal w każdej aptece. W tego typu chorobie pomóc mogą między innymi kapsułki Prostolan. Te skutecznie zwalczają między innymi pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn, towarzyszące częstomoczowi. Po drugie, osoby cierpiące na częste oddawanie moczu leczenie domowe mogą wykonać także za pomocą łatwo dostępnych ziół, a nawet… masażu. Jeśli jednak objawy choroby nie osłabią się w ciągu kilku dni, warto zasięgnąć porady lekarza w celu wykonania szczegółowej diagnostyki.

Nie można mówić jednoznacznie o tym, jaka przyczyna odpowiedzialna jest za częstomocz. Częste wizyty w toalecie wywoływane mogą być większą ilością przyjętych płynów niż zazwyczaj, a także zakażeniami bakteryjnymi. Osoby chore na częstomocz, leczenie wykonywać mogą nie tylko u lekarza, lecz także w domu. W tym celu warto wykorzystywać zioła, czy leki wydawane bez recepty. Pomogą one złagodzić objawy choroby i przywrócić prawidłową równowagę organizmu.

Podsumowanie

Częstego oddawania moczu nie należy bagatelizować, ponieważ niekiedy jest on oznaką poważniejszej choroby. Uczucie pełnego pęcherza, mimo częstego wypróżniania towarzyszy między innymi cukrzycy, prostacie, a nawet nowotworom. Czasami występuje też zależność między częstomocz a nerwica, dlatego diagnostyka tej dolegliwości wcale nie musi być prosta. W przypadku nieustępliwych objawów choroby warto zasięgnąć porady lekarza. Podstawą diagnostyki jest prowadzenie dzienniczka mikcji, czyli zapisywanie każdego oddawania moczu, tak by na koniec dnia mieć dokładny pogląd sytuacji. Warto także uważnie obserwować sam wygląd moczu- kolor czy konsystencje, to wbrew pozorom bardzo ważne we wczesnej diagnostyce chorób układu moczowego.

Źródła:
  1. Przybyła, Jacek, and Marek Sosnowski. “Ostre i przewlekłe zakażenia dróg moczowych–diagnostyka i leczenie.” Przew Lek 4 (2008): 71-77.
  2. Choroszy-Król, Irena, et al. “Wykrywanie antygenów Chlamydia trachomatis w wymazach z cewki moczowej i szyjki macicy u dorosłych.” Family Medicine & Primary Care Review 3 (2012): 354-357.

Dodaj komentarz