Jaki lekarz od prostaty mi pomoże?

 

lekarz od prostaty

Bez względu na rodzaj dolegliwości, bardzo ważne jest jej odpowiednie zdiagnozowanie i szybkie podjęcie leczenia. Mężczyźni, których problemy dotykają ich narządów płciowych, często odczuwają opór przed wybraniem się do specjalisty. Nawet jeśli boli ich prostata jaki lekarz nie do końca ich interesują i niezbyt wiedzą, który specjalista może im pomóc. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że chorób prostaty nie można lekceważyć. Poczucie skrępowania i wstydu bardzo może utrudnić diagnostykę, a także odpowiednio szybkie podjęcie leczenia.


Spis treści artykułu

Do jakiego lekarza od prostaty się wybrać?

Jak potwierdza Przegląd Urologiczny – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Urologicznego, łagodny rozrost prostaty to jedno z najczęściej występujących schorzeń urologicznych. Należy zatem uświadomić sobie, że obecny poziom medycyny w większości przypadków jest zatem w stanie poradzić sobie z nim bez najmniejszego problemu. Wszystko jednak zależy od naszej szybkiej reakcji. Do kogo zatem powinniśmy się udać, gdy zauważymy potencjalny problem z prostatą? Z reguły zajmuje się tym urolog i to do niego należy się niezwłocznie udać. Wcześnie wykrycie tego dokuczliwego schorzenia daje dużą szansę na łatwe i szybkie wyleczenie. Przed zarejestrowaniem się w poradni urologicznej należy najpierw udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie. Nie jest ono wymagane jedynie podczas wizyty prywatnej. Jednak zobaczmy, jaki lekarz bada prostatę – w zależności od zaawansowania stanu chorobowego:

1. Lekarz rodzinny/internista/pierwszego kontaktu

Prostata to gruczoł stanowiący część męskiego układu płciowego, który prędzej czy później sprawia problemy większości mężczyzn. Niezależnie od tego w jakim wieku jest pacjent, gdy tylko zauważy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, mogące świadczyć o nieprawidłowym działaniu prostaty, powinien zgłosić się do lekarza. W pierwszej kolejności warto wybrać się do lekarza rodzinnego. Przeprowadzi on dokładny wywiad z pacjentem i może wykonać samodzielnie badanie per rectum, czyli palcem przez odbyt. W ten sposób może on w najlepszy sposób ocenić rozmiar i kształt gruczołu krokowego oraz wykryć ewentualne nieprawidłowości w jego budowie, takie jak chociażby przerost prostaty.

Oczywiście w sytuacji, gdy lekarz rodzinny stwierdzi jakiekolwiek niepokojące zmiany, może zlecić pacjentowi wykonanie dodatkowych badań i skierować go do specjalisty. A gdy potrzebny jest nam lekarz od prostaty, jak się nazywa taki specjalista? Zazwyczaj na początku lekarz pierwszego kontaktu kieruje pacjentów z chorobami gruczołu krokowego do urologa.

2. Urolog – specjalista od problemów z prostatą

Podczas wizyty urolog przeprowadzi wywiad z pacjentem. Następnie będzie próbował ustalić cel wizyty, więc dlatego należy się odpowiednio przygotować. Jeśli przyjmuje się leki, należy spisać ich nazwy i dawki. Warto także zabrać ze sobą historię chorób, jeśli jakieś poważniejsze się przechodziło. Należy pamiętać, że warto jest przekazać lekarzowi jak najwięcej informacji, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie ustalić co pacjentowi dolega. Przy podejrzeniu choroby prostaty urolog wykona badanie per rectum. W celu zmniejszenia dyskomfortu spowodowanego podczas badania lekarz zastosuje odpowiedni żel, który ułatwi penetrację jelita grubego. Samo badanie jest dość nieprzyjemne, ale dzięki niemu można dokładnie i szybko zbadać prostatę.

3. Androlog – męski ginekolog

Androlog to specjalista, o którym często mówi się lekarz męski, ginekolog dla panów. Staje się to jednak dość oczywiste skojarzenie, gdy przyjrzymy się jego pracy bliżej. Gdy zatem naszym zdrowiem ma się zająć androlog, co leczy taki specjalista? Jest to męski lekarz od spraw intymnych, który zajmuje się fizjologią męskich narządów rozrodczych oraz wadami rozwojowymi w ich obrębie. Pomoże też zdiagnozować zaburzenia ich funkcjonowania na różnym tle. Wiele osób początkowo nie do końca dostrzega różnicę i zastanawia się kto może im pomóc: androlog czy urolog? Zamieszanie to wynika po części z faktu, iż andrologia jest dość młodą dziedziną interdyscyplinarną, która wyodrębniła się w pewien sposób z urologii. Kiedy zatem zastanawiamy się nad relacją androlog a urolog to można powiedzieć, iż działają oni w pewnych obszarach wspólnych, jednak istnieją pomiędzy nimi istotne różnice.

Nie bez powodu o andrologu mówi się właśnie lekarz od spraw intymnych mężczyzn. To do niego powinien się bowiem udać mężczyzna, który doświadcza nieprzyjemnych dolegliwości bólowych w okolicach narządów płciowych, ale także pacjenci z dysfunkcjami seksualnymi (np. zaburzenia erekcji, przedwczesny wytrysk) oraz z objawami andropauzy, czyli tak zwanego męskiego przekwitania. Ogólnie rzecz ujmując, gdy problemem pacjenta są choroby męskich narządów płciowych, lekarz androlog będzie doskonałym wyborem. Specjalista ten bada bowiem głównie jądra, nasienie oraz hormony odpowiedzialne za prawidłowe działanie układu rozrodczego.

Ten konkretny lekarz od męskich spraw nie zajmuje się bezpośrednio prostatą, gdyż jej schorzenia dotyczą układu moczowo-płciowego. Może on jednak pomóc pacjentom po różnego typu formach leczenia prostaty (np. zabiegach związanych z rakiem stercza, takich jak prostatektomia), którzy w efekcie terapii mogą się zmagać z zaburzeniami erekcji, niepłodnością czy impotencją.

4. Onkolog – gdy pojawia się podejrzenie nowotworu

Czy onkolog to również lekarz dla mężczyzn od spraw intymnych? Tak, do lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie kierowani są pacjenci, którzy mają już bardzo poważne problemy z prostatą. Chodzi tutaj oczywiście o raka gruczołu krokowego. Mężczyznami ze zdiagnozowaną chorobą nowotworową tego narządu zajmuje się przede wszystkim urolog onkolog. Wynika to rzecz jasna z faktu, iż jest to schorzenie w obrębie układu moczowo-płciowego.

Warto jednak mieć świadomość tego, iż uroonkologia to dział medycyny, który obejmuje leczenie nie tylko prostaty. Lekarze specjalizujący się w jej zakresie zajmują się bowiem pacjentami, u których stwierdzono każdy rodzaj nowotworu układu moczowo-płciowego, Może być to zatem zarówno rak gruczołu krokowego, jak i rak nerek, pęcherza moczowego czy narządów płciowych. Nie można zatem powiedzieć, że uroonkolog to jedynie lekarz męski, ale zajmuje się on jednak nowotworem gruczołu, który występuje jedynie u mężczyzn.

5. Nefrolog – kiedy problemem są również nerki

Nefrolog to lekarz, który zajmuje się budową, funkcjonowaniem oraz leczeniem nerek. Nie jest to zatem jedynie lekarz od spraw męskich, gdyż przyjmuje on również kobiety, u których podejrzewa się lub zdiagnozowano choroby nerek. Do nefrologa należy udać się w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów, które mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy czy niewydolności nerek, a także o stanie zapalnym rozwijającym się w obrębie układu moczowego. Lekarze tej specjalizacji zajmują się leczeniem między innymi takich chorób jak kamica nerkowa, niewydolność nerek czy zapalenie układu moczowego.

Czym się różni nefrolog od urologa?

Wiele osób interesuje także różnica pomiędzy dwoma specjalistami: urolog a nefrolog. Reprezentowane przez nich działy medycyny są ze sobą ściśle powiązane. Urolog jednak zajmuje się stricte schorzeniami związanymi z układem moczowo-płciowym i co ważne często wykorzystuje w leczeniu pacjentów metody inwazyjne i operacyjne. Nie jest to również wbrew popularnej opinii wyłącznie lekarz od chorób intymnych mężczyzn, związanych z prostatą. U urologa leczą się bowiem również kobiety. Nefrolog natomiast, jak już wspomniano specjalizuje się w chorobach nerek i jego działania obejmują przede wszystkim leczenie bezinwazyjne i internistyczne, które nie wymaga interwencji chirurgicznej. Nie jest to zdecydowanie lekarz od spraw intymnych mężczyzn.

Pacjenci często są kierowani do nefrologa w ramach szerszego leczenia, prowadzonego przez specjalistów z różnych dziedzin. Tak też często jest w przypadku mężczyzn, którzy mają problemy z prostatą. Schorzenia związane z gruczołem krokowym bardzo często objawiają się podobnie jak choroby nerek. Dlatego też w procesie diagnozowania pacjenta może być konieczne skonsultowanie się zarówno ze specjalistą w zakresie urologii, jak i nefrologii. Na wizytę u nefrologa często kierowani się też pacjenci, u których już zdiagnozowano chorobę gruczołu krokowego, ale istnieje zagrożenie wystąpienia powikłań w obrębie nerek. Zdarza się bowiem tak, że u danej osoby chora jest prostata, a niewydolność nerek jest skutkiem ubocznym np. braku jej leczenia. Takie powikłania może powodować chociażby mocno przerośnięta prostata, co skutkuje całkowitym zatrzymaniem moczu, zakażeniem układu moczowego i nieprawidłowym funkcjonowaniem nerek.

Konsultacja z nefrologiem jest też niezbędna w przypadku pacjentów z nowotworem prostaty, u których stwierdzono przerzuty do nerek.

6.Chirurg – gdy koniecznością jest radykalne leczenie chorej prostaty

Chirurg to również lekarz od męskich spraw intymnych związanych z prostatą, gdy konieczne jest podjęcie leczenia inwazyjnego. W większości przypadków chirurg urolog bierze udział w leczeniu raka prostaty. Gdy u pacjenta zostanie zdiagnozowany nowotwór wymagający podjęcia radykalnego leczenia, wówczas niezbędna jest interwencja chirurga. Ten wykonuje zabieg prostatektomii, czyli usunięcia całego gruczołu krokowego.

Obecnie pacjenci mają również dostęp do nowoczesnych metod chirurgicznego leczenia schorzeń prostaty z wykorzystaniem robotów medycznych. Tak zwana chirurgia robotyczna to z pewnością przyszłość dla wielu obszarów medycyny, jednak w tym momencie oferuje ją niewiele ośrodków w Polsce.

Dlaczego regularne badania prostaty są takie ważne?

Przede wszystkim pozwoli ono określić stan naszej prostaty i ewentualne zmiany chorobowe! Gdzie można je wykonać? Wystarczy się udać do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o badanie per-rectum. Internista zbada wtedy prostatę palcem, poprzez odbytnicę. Już dzięki temu badaniu lekarz będzie w stanie określić, czy gruczoł krokowy posiada odpowiednią wielkość. Po ukończeniu 40 roku życia, każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku poddawać się badaniom profilaktycznym. Jeśli lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości zaleci wykonanie badania USG jamy brzusznej, na którym bardzo dobrze widoczna jest prostata.

Jeśli natomiast podczas przeprowadzania wywiadu lekarz otrzyma informację o przypadkach raka prostaty w rodzinie, może zlecić także wykonanie badania krwi pod kontem oznaczenia poziomu markerów, które pozwalają na wczesnym etapie zdiagnozować raka prostaty.

Czy wizyta u specjalisty jest obligatoryjna? Kiedy powinniśmy o niej pomyśleć?

Jaki lekarz od spraw intymnych dla mężczyzn może nam pomóc w problemach z prostatą? W przypadku chorób gruczołu krokowego, leczenie pacjentów odbywa się przede wszystkim pod okiem urologa. To właśnie ten lekarz w głównej mierze specjalizuje się w schorzeniach rozwijających się w obrębie stercza i do niego są kierowani mężczyźni, u których lekarz rodzinny stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu tego narządu. Jednak czy wizyta u specjalisty jest w ogóle konieczna? 

Niestety tak. Powinno się to zrobić, gdy tylko coś nas zaniepokoi, ale głównymi objawami, które w szczególności powinny nas nakłonić do konsultacji, to:

  • Nienaturalnie częsta konieczność oddawania moczu w czasie nocy,
  • Problemy podczas oddawania moczu – problemy z wydaleniem, bądź utrzymaniem go,
  • czucie niepełnego wypróżnienia,
  • Ogólny częstomocz, z uczuciem parcia na pęcherz nawet co 2 godziny,
  • Uczucie parcia na pęcherz nie współmierne z ilością oddanego moczu,
  • Oddawanie moczu trwa dłużej niż zwykle i towarzyszy mu często ból.

Należy pamiętać, że choroby prostaty mogą powodować różnego typu objawy lub powikłania, które będą wymagały interwencji ze strony innych specjalistów. Pacjentem ze zdiagnozowanym schorzeniem gruczołu krokowego może się więc zajmować urolog, androlog, nefrolog czy onkolog i chirurg.

Pamiętajmy również o tym, jak istotna w przypadku chorób stercza jest profilaktyka. Mężczyźni powinni regularnie badać prostatę oraz odwiedzać gabinet urologiczny, zwłaszcza w przypadku, gdy ukończą 40. rok życia lub gdy w ich rodzinie zdarzały się przypadki zachorowania na raka prostaty. Mimo, iż badanie nie należy do najprzyjemniejszych, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że taki lekarz od miejsc intymnych mężczyzn jest specjalistą, który może znacząco poprawić komfort życia pacjenta, a nawet je uratować.

Źródła:
  1. Urologia, Biblioteka Lekarza Praktyka, Emil Michałowski, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1971
  2. Handbook of Urology: Diagnosis and Therapy, Mike Benjamin SirokyRobert D. OatesRichard K. Babayan, Lippincott Williams & Wilkins, 2004, ISBN: 0781742218, 9780781742214

5 myśli na temat “Jaki lekarz od prostaty mi pomoże?

  • 13 marca 2019 o 19:21
    Permalink

    Witam, jestem zapisane do lekarza rodzinnego, żeby dostać skierowanie do urologa. Czy ktoś wie, jaki jest średni czas oczekiwania na wizytę u urologa?
    Nie ukrywam, że chciałbym jak najszybciej, ale znam polskie NFZowe realia…

    • 6 kwietnia 2019 o 15:34
      Permalink

      To zależy gdzie mieszkasz.
      Ale niestety na wizytę u urologa na NFZ, tak czy siak, czeka się bardzo długo. Od paru miesięcy do nawet roku. Im szybciej się zapiszesz tym lepiej…
      Albo po prostu iść prywatnie.

      • 19 września 2019 o 12:54
        Permalink

        Rok na wizytę u urologa?… co za dramat. I na co moje pieniądze wszystkie idą? Przecież to jest jakiś koszmar!
        Człowiek tyle płaci na wszystkie składki a potem musi jeszcze płacić na prywatnych wizytach, żeby dostać SZYBKĄ diagnozę.

  • 4 października 2019 o 21:03
    Permalink

    Widzę, że wiele osób jest oburzonych tym, że tyle trzeba czekać na wizytę w NFZ. No jako lekarz muszę Wam powiedzieć, że mnie to też nie napawa optymizmem, jednak takie są procedury…
    Co mogę Wam doradzić to w międzyczasie dbajcie o profilaktykę prostaty, to podstawa! Pewnie słyszycie to na co dzień, wiecie, że o dietę i ruch trzeba dbać, ale czy ktokolwiek zaopatrzył się faktycznie w odpowiednie suplementy albo wyciągi z roślin? Myślę, że niewielu a dopiero sięgacie po to, gdy lekarz zacznie leczenie i Wam przepisze.
    A tak możecie już działać na zaś, do czego gorąco zachęcam.
    Są 3 najczęściej stosowane rośliny przy problemach z prostatą:
    – korzeń maka,
    – pokrzywa
    – palma sabałowa.
    Do tego bez cynku, witaminy e – ani rusz. I to stanowi podstawę jakiejkolwiek profilaktyki problemów z prostatą. Z tego co się orientuję, spory wybór jest na rynku i naparów i herbatek czy suszu. Tylko, że wiem doskonale, że wiele z nich będzie zwietrzałe, czyli pozbawione tego, o co nam chodzi w takich substancjach. Tabletki będziecie mieli o wiele bardziej skondensowane i przez to skuteczniejsze. Wszystko dzięki temu, że je się dokładnie bada – a przynajmniej te ze sprawdzonych źródeł.

    • 21 października 2019 o 18:31
      Permalink

      Czyli wychodzi na to, że trzeba codziennie się trochę tych tabletek nałykać. A widze w internecie, że każde opakowanie to koszt średnio takich 40 zł. Ile taka kuracja miesięczna wyniesie. 300 zł???
      No ja wiem, tutaj chodzi o zdrowie prostaty i ew. raka prostaty, ale to naprawdę dużo…

Dodaj komentarz