Jaki lekarz od prostaty mi pomoże?

 

lekarz od prostaty

Bez względu na rodzaj dolegliwości, bardzo ważne jest jej odpowiednie zdiagnozowanie i szybkie podjęcie leczenia. Mężczyźni, których problemy dotykają ich narządów płciowych, często odczuwają opór przed wybraniem się do specjalisty. Nawet jeśli boli ich prostata jaki lekarz nie do końca ich interesują i niezbyt wiedzą, który specjalista może im pomóc. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że chorób prostaty nie można lekceważyć. Poczucie skrępowania i wstydu bardzo może utrudnić diagnostykę, a także odpowiednio szybkie podjęcie leczenia.


Spis treści artykułu

Do jakiego lekarza od prostaty się wybrać?

Jak potwierdza Przegląd Urologiczny – dwumiesięcznik Polskiego Towarzystwa Urologicznego, łagodny rozrost prostaty to jedno z najczęściej występujących schorzeń urologicznych. Należy zatem uświadomić sobie, że obecny poziom medycyny w większości przypadków jest zatem w stanie poradzić sobie z nim bez najmniejszego problemu. Wszystko jednak zależy od naszej szybkiej reakcji. Do kogo zatem powinniśmy się udać, gdy zauważymy potencjalny problem z prostatą? Z reguły zajmuje się tym urolog i to do niego należy się niezwłocznie udać. Wcześnie wykrycie tego dokuczliwego schorzenia daje dużą szansę na łatwe i szybkie wyleczenie. Przed zarejestrowaniem się w poradni urologicznej należy najpierw udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie. Nie jest ono wymagane jedynie podczas wizyty prywatnej.

Podczas wizyty urolog przeprowadzi wywiad z pacjentem. Następnie będzie próbował ustalić cel wizyty, więc dlatego należy się odpowiednio przygotować. Jeśli przyjmuje się leki, należy spisać ich nazwy i dawki, a także zabrać ze sobą historię chorób, jeśli jakieś poważniejsze się przechodziło. Należy pamiętać, że warto jest przekazać lekarzowi jak najwięcej informacji, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie ustalić co pacjentowi dolega. Przy podejrzeniu choroby prostaty urolog wykona badanie per rectum. W celu zmniejszenia dyskomfortu spowodowanego podczas badania lekarz zastosuje odpowiedni żel, który ułatwi penetrację jelita grubego. Samo badanie jest dość nieprzyjemne, ale dzięki niemu można dokładnie i szybko zbadać prostatę.

Gdy sami chcemy się dowiedzieć w jakiej kondycji jest nasza prostata – lekarz urolog nie jest jedynym możliwym wyborem

Wystarczy się udać do lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o badanie per-rectum. Internista zbada wtedy prostatę palcem, poprzez odbytnicę. Już dzięki temu badaniu lekarz będzie w stanie określić, czy gruczoł krokowy posiada odpowiednią wielkość. Po ukończeniu 40 roku życia, każdy mężczyzna powinien przynajmniej raz w roku poddawać się badaniom profilaktycznym. Jeśli lekarz zauważy jakieś nieprawidłowości zaleci wykonanie badania USG jamy brzusznej, na którym bardzo dobrze widoczna jest prostata.

Jeśli natomiast podczas przeprowadzania wywiadu lekarz otrzyma informację o przypadkach raka prostaty w rodzinie, może zlecić także wykonanie badania krwi pod kontem oznaczenia poziomu markerów, które pozwalają na wczesnym etapie zdiagnozować raka prostaty.

Kiedy powinno się rozważyć wizytę u lekarza specjalisty?

W sumie powinno się to zrobić, gdy tylko coś nas zaniepokoi, ale głównymi objawami, które w szczególności powinny nas nakłonić do konsultacji, to:

  • Nienaturalnie częsta konieczność oddawania moczu w czasie nocy,
  • Problemy podczas oddawania moczu – problemy z wydaleniem, bądź utrzymaniem go,
  • czucie niepełnego wypróżnienia,
  • Ogólny częstomocz, z uczuciem parcia na pęcherz nawet co 2 godziny,
  • Uczucie parcia na pęcherz nie współmierne z ilością oddanego moczu,
  • Oddawanie moczu trwa dłużej niż zwykle i towarzyszy mu często ból.

Każdy mężczyzna powinien być świadomy tego, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie, a także, jak wiele można zyskać wykonując regularne badania u urologa.

Źródła:
  1. Urologia, Biblioteka Lekarza Praktyka, Emil Michałowski, Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, 1971
  2. Handbook of Urology: Diagnosis and Therapy, Mike Benjamin SirokyRobert D. OatesRichard K. Babayan, Lippincott Williams & Wilkins, 2004, ISBN: 0781742218, 9780781742214

Dodaj komentarz