Leczenie prostaty alternatywnie, czyli naturalne zioła i domowe sposoby

 

prostata leczenie naturalne

Choroba prostaty zbiera żniwo zwłaszcza wśród mężczyzn w wieku średnim i starczym. Niestety choroba ta obniża jakość życia, a jej dolegliwości dotyczą sfer intymnych, dlatego ważne jest szybkie leczenie prostaty.

W chorobie prostaty wyróżniamy zapalenie gruczołu krokowego, raka prostaty oraz łagodny przerost prostaty. Leczenie stercza u mężczyzn jest dość łatwe, pod warunkiem, że została ona wykryta we wczesnym stadium. W artykule przedstawimy naturalne sposoby, które można zastosować w domu!

Spis treści artykułu

Leczenie prostaty – domowe sposoby, które są zupełnie naturalne

Tu na pierwszym miejscu zaliczamy dietę. Zreferowaliśmy ją całkiem dokładnie w artykule o diecie przy prostacie. Z pewnością trzeba ograniczyć nabiał oraz przetworzone węglowodany. Hiszpańscy naukowcy twierdzą nawet, że najlepszym rozwiązaniem jest typowa dieta śródziemnomorska, bogata w ryby i owoce morza.

Z kolei badania populacyjne wykazują, że mniej zgonów z powodu raka stercza występuje w Azji, gdzie jest duże spożycie zielonej herbaty. Podstawa to rozsądek i umiar we wszystkim. Warto też dodać do diety produkty, które mają w sobie izoflawony – znajdziemy je między innymi w produktach sojowych. Ważny jest też cynk (ryby, pestki dyń, jajka, ziarna zbóż, wąsy z kukurydzy, pomidory, arbuz), Witamina C i E oraz beta karoten.

Poniżej prezentujemy listę w formie rankingu naturalnych sposobów na leczenie i prewencję zdrowotną prostaty. Jest to wynik ankiety przeprowadzonej wśród naszych czytelników.

[table “sposoby” not found /]

Wszystkie przedstawione metody, są naturalnymi sposobami, powinny więc być najlepsze dla naszego organizmu. Jednak trzeba pamiętać, że każde ciało jest w fundamentalnym stopniu różne, więc to, co działa na jedno schorzenie, nie musi koniecznie zadziałać na drugie. Jeśli podane sposoby nie pomagają, powinniśmy sięgnąć po odpowiednie leki ziołowe na prostatę lub inne formy leczenia, które przedstawiamy w kolejnych akapitach.

Prostata – leczenie naturalne, czyli jakie zioła na prostatę?

Skutecznym sposobem zmniejszenia dolegliwości prostaty są zioła. Zioła połączone z dietą mogą sprawić ulgę w chorobie, a przede wszystkim leczona jest naturalnie. Jak wiadomo, zioła mają właściwości moczopędne, przy czym ułatwiają oddawanie moczu. Zioła cechują się zmniejszeniem opuchlizny, działają rozkurczowo i przeciwzapalnie. W dodatku mają bardzo korzystny wpływ na tkankę nabłonka prostaty.

W przeszłości nasi przodkowie, zanim udali się do lekarza, bardzo często korzystali z naturalnych sposobów leczenia, do których zalicza się, przede wszystkim, ziołolecznictwo. Powszechnie mamy dostęp również do ziół, które wywierają korzystny wpływ na prostatę. Apteki posiadają bardzo bogaty asortyment takich produktów. Co jest dobre na prostatę? – przedstawiamy poniżej:
Skuteczne zioła na prostatę:

 • MĄCZNICA LEKARSKA

Roślina ta ma działanie głównie moczopędne i zaleca się jej stosowanie w przypadku chorób pęcherza.

 • PYŁEK KWIATOWY

Pyłek ma przede wszystkim wpływ na odtruwanie organizmu, ale może być pomocny także w chorobach prostaty. W Przeglądzie Urologicznym z 2015 ukazał się nawet artykuł o wpływie produktów pszczelich na choroby układu moczowego i moczowo-płciowego.

 • OWOCE JAŁOWCA I ŻURAWINY

Szyszkojagody już od wieków znane są jakoś środek moczopędny, podobnie jak żurawina może działać na prostatę przeciwzapalnie.

 • KORZEŃ MACA

Co powinno być istotne dla wszystkich mężczyzn, nie tylko cierpiących na choroby prostaty, korzeń ma działanie zwiększające potencje.

 • ŚLIWA AFRYKAŃSKA

Pygeum africanum- od wieków mieszkańcy czarnego lądu stosowali korę śliwy afrykańskiej. Głównie w celu leczenia u starszych mężczyzn skutków chorób prostaty-nietrzymania moczu, częstomoczu. Dziś można ją spotkać w składach wielu suplementów na prostatę.

 • WIERZBOWNICA DROBNOKWIATOWA

Spotkana na polskich łąkach, ma właściwości nie tyle leczenia co zaleczenia chorób prostaty. Spożywa się napar z niej, wystarczy zerwać, ususzyć i zaparzyć i w takiej postaci spożywać.

 • PALMA SABAŁOWA

O palmie sabałowej oddzielny artykuł tutaj . Przyjmowanie palmy zmniejsza aktywność 5-α-reduktazy, co za tym idzie, ogranicza rozrost gruczołu krokowego. Choć cały czas antyandrogenne działanie tej rośliny jest badane przez naukowców, jedno jest pewne- jest uważana za najefektywniejszą roślinę spośród zestawienia.

 • KORZEŃ POKRZYWY

Jako że wpływa na gospodarkę hormonalną mężczyzn zaleca się stosować zarówno na potencje, jak i prostatę, a także dla mężczyzn cierpiących na ginekomastię. Korzeń pokrzywy właściwości
ma wiele, jak zresztą cała pokrzywa, która pozytywnie działa nie tylko na prostatę, ale też ogólnie na wzmocnienie organizmu. Do codziennego stosowania świetnie się sprawdzi nalewka lub wyciąg z korzenia pokrzywy.

Już za późno? Łagodny przerost prostaty – leczenie post factum

Jeżeli już poruszamy temat leczenia prostaty. Ziołolecznictwo ogólne leczenie prostaty domowym sposobem może być świetnym sposobem na zapobieganie lub zmniejszanie dolegliwości związanych z chorobami prostaty. Naturalne sposoby-jak zioła mogą być świetnym suplementem, nie zawsze jednak mogą wystarczyć.

Kiedy łagodny przerost przerodzi się w zmianę nowotworową lub rozrośnie się w sposób uniemożliwiający swobodne codzienne funkcjonowanie należy pamiętać o tradycyjnych metodach leczenia. Jednak póki jest czas-lepiej leczyć naturalnie, nieinwazyjnie!

Metody leczenia dzielą się na dwie grupy:

 • Zasadnicze, czyli zwane naturalne – zażywanie przez pacjenta większej lub mniejszej ilości tabletek. Przerost prostaty leczenie naturalne, czyli wykorzystanie jego hormnozależności (męskiego hormonu płciowego tzw. testosteron), czyli zostawanie leków anty androgennych, które blokują działanie testosteronu. Choć brzmi obiecująco, może być negatywne w skutkach, obniżenie testosteronu istotnie wpływa na samopoczucie mężczyzn, mniejsza się pewność siebie, libido.
 • Chirurgiczne – w tym przypadku, zawsze istnieje ryzyko powikłań, choć skuteczne w 100%. Zabieg ten zwany jest przecewkową eletroresekcją, który nie wymaga nacięcia skóry, a szybko i całkowicie usuwa objawy prostaty. Polega on na wprowadzeniu przez cewkę moczową tak zwanego cytoskopu oraz końcówki roboczej z pętla na końcu. Przez tę pętlę płynie prąd rozgrzewający, który rozgrzewa ją do czerwoności, a lekarz urolog delikatnie warstwa po warstwie przez widok z kamerki usuwa część prostaty od strony cewki moczowej.

Prostata związana jest z częstym stawaniem w nocy do toalety, częstomoczem, wąskim strumieniem moczu, pieczeniem w trakcje jego oddawania oraz parciem na pęcherz, które nie należą do najprzyjemniejszych uczuć. Prostata leczenie odgrywają dużą rolę w organizmie – szczególnie ulgi i komfortu podczas choroby. Połączenie odpowiedniej, choć wymagającej diety jest możliwe do osiągnięcia. Prostata leczenie naturalne jest łagodne dla organizmu oraz skuteczne przy wielomiesięcznej kuracji.

Źródła:
 1. Prostata, Wydanie 105 z Porady Lekarza Rodzinnego, Wydawnictwo Literat, 2016, ISBN: 8378986268, 9788378986263
 2. Treatment of Lower Urinary Tract Symptoms and Benign Prostatic Hyperplasia: Current methods, outcomes, and controversies, An Issue of Urologic Clinics of North America, E-Book,  Kevin T. McVary, Charles Welliver, Elsevier Health Sciences, 2016, ISBN: 0323459943, 9780323459945

Jedna myśl na temat “Leczenie prostaty alternatywnie, czyli naturalne zioła i domowe sposoby

 • 13 listopada 2019 o 21:10
  Permalink

  Trafiłem na waszą stronę jakiś czas temu, bo ciągle męczyła mnie prostata. Przyznaję, leczenie ziołami i do tego Prostolanem przyniosło naprawdę dużą ulgę! Dziękuję ja i moja kobieta 😉

Dodaj komentarz