Palma sabałowa i jej zbawienne działanie na prostatę

 

Palma sabałowa i jej działanie na prostatę

Palma sabałowa jest rośliną należącą do rodziny arekowatych, czyli palmowatych. Występuje ona pod co najmniej kilkoma nazwami, takimi jak: bocznia piłkowana, palma karłowata, sabal serrulata, serenoa repens, czy z angielskiego saw palmetto. Roślina ta występuje przede wszystkim na terenie Stanów Zjednoczonych, ale można ją spotkać również w Ameryce Środkowej i Południowej oraz w Indiach. Palma sabałowa może osiągnąć wysokość nawet 2 metrów oraz szerokość do 1 metra. Roślina ta jest krzaczasta i ma krótki pęd zakończony pióropuszem ze sztywnych, taśmowatych liści. Palma sabałowa charakteryzuje się też białymi kwiatami, z których wyrastają owoce. Są one bardzo małe i mają czarno-fioletowy, błyszczący kolor. A okres owocowania rośliny trwa od października do grudnia. To właśnie owoc z palmy sabałowej kryje w sobie mnóstwo wartościowych składników, które są obecnie wykorzystywane w farmaceutyce. Z tych dojrzałych i częściowo wysuszonych owoców przygotowuje się ekstrakt z palmy sabałowej, który jest doceniany na całym świecie.

Spis treści artykułu:

 1. Działanie palmy sabałowej na na prostatę
 2. Właściwości owoców palmy sabałowej na cały organizm
 3. Preparaty z wyciągiem z palmy sabałowej – tabletki, krople, herbata i olejki
 4. Z czym warto łączyć palmę sabałową dla korzystniejszych rezultatów?
 5. Przeciwwskazania i potencjalne skutki uboczne

Jak palma sabałowa działa na prostatę?

Owoce palmy sabałowej są źródłem cennych dla naszego zdrowia składników aktywnych. Są one szczególnie ważne dla mężczyzn, którzy mają problemy z prostatą. Dzięki tej roślinie możemy dostarczyć naszemu organizmowi między innymi takie składniki jak:

 • fitosterole – wspomagają zmniejszenie przerostu prostaty, łagodzą trudności z oddawaniem moczu, (mogą zwiększyć przepływ moczu przez cewkę moczową i zmniejszyć jego objętość, gdy zalega w pęcherzu po wydalaniu);
 • fitoestrogeny – mogą wpływać na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty;
 • terpenoidy – również wykazują działanie antynowotworowe;
 • kwas taninowy – wykazuje działanie antybakteryjne i antyoksydacyjne, mogą wspomagać walkę z rakiem;
 • flawonoidy – wykazują m.in. działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i zmniejszają ryzyko wystąpienia raka prostaty;
 • kwasy tłuszczowe (laurynowy, linolenowy, mirystynowy, palmitynowy, stearynowy, kaprylowy i kaprynowy) – normalizują funkcjonowanie prostaty, również w przypadku jej przerostu;
 • biologicznie czynne monoacyloglicerydy – mają działanie cytotoksyczne wobec ludzkich komórek prostaty.

W przypadku rośliny jaką jest palma sabałowa, działanie jej prawdopodobnie opiera się w głównej mierze na zmniejszeniu aktywności 5-α-reduktazy. Jest to enzym, który odpowiada za przekształcanie testosteronu w 5-alfadihydrotestosteron (DHT). To właśnie wysoki poziom DHT jest powodem narastających z wiekiem problemów mężczyzn z prostatą. Przyczynia się on do rozrostu tego gruczołu. Skutkuje to jego napieraniem na pęcherz i zwężaniem światła cewki moczowej, którą otacza prostata. W efekcie, mężczyźni muszą zmagać się z trudnościami w oddawaniu moczu, częstomoczem, parciem na pęcherz czy bólem podbrzusza. Wskazuje się również na fakt, iż ekstrakt palmy sabałowej może wpływać na wzmocnienie się organów układu moczowego. Jest to niezwykle pomocne w leczeniu nietrzymania moczu.

Do najważniejszych składników, jakie zawiera wyciąg z owoców palmy sabałowej należy frakcja lipidowo-sterolowa. Uważa się, że wchodzące w jej skład fitosterole odgrywają kluczową rolę w niwelowaniu objawów związanych właśnie z przerostem prostaty. Odpowiadają one bowiem za ograniczanie wchłaniania cholesterolu w przewodzie pokarmowym. To właśnie z niego wytwarzany jest testosteron, przekształcany następnie w DHT.

Pozostałe właściwości owoców palmy sabałowej

Regularne stosowanie preparatów zawierających wyciąg z tej rośliny może mieć tak naprawdę pozytywny wpływ na różne aspekty naszego zdrowia. W jaki sposób palma sabałowa działa na nasz organizm? Może to być m.in.:

 • równoważenie poziomu hormonów – dzięki swoim właściwościom blokującym przekształcanie testosteronu w DHT, wyciąg z palmy sabałowej może wspomagać leczenie łysienia androgenowego (dotyka ono mężczyzn po 40. roku życia oraz kobiety po menopauzie);
 • poprawa funkcjonowania dróg moczowych – niweluje takie problemy jak trudności z oddawaniem moczu. nietrzymanie moczu czy ból przy jego oddawaniu;
 • wsparcie prawidłowego działania prostaty – zapobiega rozrostowi gruczołu krokowego i łagodzi jego objawy. Mówi się także o właściwościach przeciwdziałających rozwojowi raka prostaty, jednak nie jest to potwierdzone i wymaga prowadzenia dalszych badań;
 • redukcja stanów zapalnych i działanie antyoksydacyjne – palma sabałowa zawiera przeciwutleniacze i związku, które zapobiegają uszkodzeniu komórek oraz wspomagają leczenie stanów zapalnych w organizmie;
 • obniżenie poziomu androgenów i prolaktyny u kobiet – palma sabałowa pomaga w ten sposób uregulować miesiączkę oraz wspomóc leczenie trądzika androgennego;
 • redukcja bólu reumatycznego – choć nie zostało to jeszcze potwierdzone, istnieją przypuszczenia, że ekstrakt z owoców palmy sabałowej łagodzi również ból związany z reumatyzmem.

Wyciąg z palmy sabałowej – w tabletkach, krople, proszek, herbata lub olej

Zdrowa prostata powinna znajdować się wśród priorytetów wszystkich mężczyzn. Na szczęście coraz więcej panów jest świadomych konieczności wykonywania regularnych badań i podejmowania działań profilaktycznych w tym zakresie. Częściej w związku z tym, mężczyźni sięgają też po preparaty na prostatę. Mogą być to zarówno leki dostępne bez recepty, jak i suplementy diety. Oczywiście najlepiej jeśli będą to produkty oparte na naturalnych składnikach. Wśród nich powinna się znaleźć palma sabałowa, prostata bowiem reaguje na nią bardzo dobrze.

1. Wyekstraktowana palma sabałowa – tabletki na prostatę, które gwarantują zdrowie

Coraz więcej osób docenia właściwości, jakie posiada palma sabałowa, preparaty ją zwierające cieszą się więc rosnącą popularnością. Dostępne są one w wielu rożnych formach, dzięki czemu każda osoba może wybrać taki produkt, który uważa za najlepszy. Jeśli jednak zależy nam na dostarczeniu naszemu ciału dużych dawek cennych składników, które zwiera palma sabałowa, tabletki mogą okazać się idealnym rozwiązaniem. Obecnie kupić można dobrej jakości tabletki na prostatę zawierające ten ważny składnik, które są zarówno suplementami, jak i lekami. Takie preparaty w formie tabletek są łatwe i wygodne w stosowaniu, a do tego po prostu bezpieczne.

2. Krople z koncentratem z owoców

W sytuacji, gdy nie przepadamy za tabletkami i kapsułkami, ale chcemy skorzystać z działania, jakie ma palma sabałowa, krople mogą być dla nas dobrą alternatywą. Przyjmuje się je zazwyczaj 3 razy dziennie po 30 kropli i można je zmieszać z wodą lub sokiem, jeśli tak wolimy.

3. Herbata do zaparzania w formie proszku

W sprzedaży znajduje się też palma sabałowa herbata, choć właściwie ma ona postać proszku, z którego można przygotować napój do picia. Jest to zmielony owoc tej rośliny, który możemy nabyć w opakowaniach o różnych wielkościach. Wybierając tę formę korzystania ze składników, które kryje w sobie palma sabałowa, dawkowanie może zależeć od naszych potrzeb. Zwykle jednak 2 łyżeczki proszku należy zalać 2 szklankami wody i gotować mieszankę przez ok. 15 minut. W takiej postaci palma sabałowa ekstrakt powinna być stosowana raz lub dwa razy dziennie.

4. Olej z palmy sabałowej dla mocnych włosów

W sytuacji, gdy naszym problemem są wypadające włosy, najlepiej sprawdzi się natomiast olej z palmy sabałowej. Wówczas cenne składniki znajdujące się w tej roślinie będą mogły dotrzeć bezpośrednio do włosów i skóry głowy, na które mają przecież zadziałać.

Czym zatem powinniśmy się kierować przy wyborze odpowiedniego preparatu?

Jeśli interesuje nas palma sabałowa, suplement ją zawierający musi w pierwszej kolejności odpowiadać naszym potrzebom. Ich przyjmowanie musi być wygodne i przyjemne, a przy tym nie może sprawiać nam żadnych trudności. Regularne stosowanie danego produktu jest bowiem podstawą, jeśli chcemy, aby faktycznie zadziałał. W przypadku produktów, w których zawarta jest palma sabałowa, opinie innych użytkowników również mogą mieć znaczenie. Dlatego kiedy wybieramy na przykład suplementy na prostatę, ranking produktów tego typu na zaufanej stronie internetowej może nam wiele powiedzieć na ich temat.

Jeżeli więc szukamy preparatów, w których jest palma sabałowa, gdzie kupić je w najlepszej cenie? Wydaje się, że dobrym rozwiązaniem jest w tej sytuacji internet. Mimo, że dopasowując się do potrzeb klientów, których interesuje palma sabałowa, sklep zielarski w każdym mieście posiada już takie produkty, ich ceny mogą być jednak dość wysokie. Co więcej w sieci dostępne są preparaty w każdej formie. Natomiast gdy chcemy nabyć mniej popularny produkt, którego składnikiem jest palma sabałowa, apteka nie zawsze go po prostu posiada.

Palma sabałowa a korzeń maca

Wiemy już, że gdy naszym problemem jest prostata, suplementy zawierające palmę sabałową są bardzo pomocne. Warto jednak szukać preparatów, w których znajduje się również korzeń maca (inaczej pieprzyca peruwiańska). Połączenie tych dwóch składników jest bardzo popularne w produktach na prostatę, czego przykładem jest chociażby preparat Prostolan.

Palma sabałowa pomaga nam zniwelować objawy występujące w chorobach prostaty. Korzeń maca natomiast zwiększa popęd seksualny i płodność u mężczyzn, a do tego ułatwia erekcję. Dzieje się tak najprawdopodobniej za sprawą białka, a w szczególności argininy, których korzeń maca jest bogatym źródłem. To właśnie arginina jest głównym składnikiem białka płynu nasiennego. Odpowiada ona za dopływ krwi do męskich narządów płciowych i dodatkowo podnosi ruchliwość oraz liczbę plemników.

Biorąc zatem pod uwagę fakt, iż choroby prostaty zwykle wpływają na obniżenie libido u mężczyzn, suplementacja preparatami, które je niwelują, a przy tym działają na potencję wydaje się być doskonałym rozwiązaniem.

Przeciwwskazania i potencjalne skutki uboczne

W przypadku mężczyzn, którzy chcieliby skorzystać z właściwości jakie posiada palma sabałowa, przeciwwskazania do jej stosowania praktycznie nie istnieją. Jej przyjmowanie jest w ich przypadku wręcz wskazane, ze względu na duże ryzyko wystąpienia schorzeń związanych z prostatą.

Jeśli natomiast chodzi o kobiety:

 • nie powinny one korzystać z preparatów zawierających tę roślinę w ciąży oraz w okresie karmienia piersią,
 • a także gdy stosują antykoncepcję hormonalną. Wynika to z faktu, iż palma sabałowa neutralizuje działanie hormonów, przez co antykoncepcja nie będzie prawidłowo działać.
 • Leki i suplementy diety przeznaczone do leczenie chorób prostaty nie powinny być także stosowane profilaktycznie u kobiet zmagających się z łysieniem androgenowym.

Podczas stosowania każdego typu preparatów, również tych, których składnikiem jest bocznia piłkowana, skutki uboczne mogą wystąpić. Na szczęście w tym przypadku są one niegroźne i jeśli w ogóle wystąpią, u większości osób znikają po kilku dniach stosowania. Jeśli więc zostanie zastosowana po raz pierwszy palma sabałowa, skutki uboczne mogą obejmować:

 • nudności;
 • biegunkę;
 • ból brzucha;
 • zmniejszone libido;
 • zawroty głowy.

Podsumowanie

Należy zaznaczyć, że właściwości palmy sabałowej są cały czas badane. Do tej pory jednak powstało wiele publikacji, które jasno wskazują na jej pozytywne działanie u osób zmagających się z chorobami prostaty. Warto więc rozważyć regularne przyjmowanie preparatów zawierających ten cenny składnik.

Dodaj komentarz