• na przerost prostaty
 • na zapalenie prostaty
 • 100% naturalny skład
 • zwalcza przyczynę
 • działanie zapobiegawcze

cena/jakość: 5/5

Co to jest prostata? Co ma wspólnego z gruczołem krokowym?

co to jest prostata i dlaczego jest taka ważna

Gruczoł krokowy u mężczyzn, stercz czy po prostu prostata. To narząd, który występuje u wszystkich mężczyzn. Często mylnie uważa się, że prostata to choroba, a tym czasem to po prostu niezbędna część męskiego układu moczowo-płciowego – odpowiada za zdolność prokreacji. W artykule przedstawimy wszystko o prostacie co musisz o niej wiedzieć!


Spis treści artykułu

Gruczoł prostaty – budowa i jego funkcje

Gruczoł prostaty odpowiada za pełnienie bardzo istotnych funkcji w organizmie mężczyzny. To on bowiem produkuje substancje, które wchodzą w skład spermy. Jest to pojedynczy narząd, który ma dwa płaty. Zdarza się, że występuje jeszcze trzeci środkowy płat. Jego kształt jest nieco podobny do orzecha albo kasztana, ponieważ jest to lekko spłaszczony stożek. Płaty są połączone dzięki więzinie. Znajduje się on niżej niż pęcherz moczowy, niedaleko cewki moczowej. Ma masę ok. 20 g. Gdzie się znajduje i jak wygląda prostata, obraz zdjęcia lekarskiego powinien dokładnie to zobrazować:

prostata zdjęcia

Jego cechą charakterystyczną jest fakt, że gruczoł krokowy rozrasta się, mimo że funkcje pozostają bez zmian – po urodzeniu jest nie większy niż ziarnko grochu i od tej pory stopniowo się powiększa. Ok. 30. roku życia ma prawidłowe rozmiary (czyli ok. 2,5 cm wysokości, 3,5 cm długości). Charakterystyczne jest też to, że prostata powiększa się wraz z wiekiem, co często może powodować nieprzyjemne dolegliwości.

Prostata u mężczyzn a jej funkcja

Prostata w organizmie mężczyzny pełni bardzo ważną funkcję, jeśli chodzi o udział w rozmnażaniu. To właśnie prostata odpowiada za tworzenie wydzieliny, wchodzącej w skład spermy. To dzięki temu narządowi sperma ma biały kolor oraz charakterystyczny zapach. Wydzielina ta odpowiada w dużej mierze za możliwość sprawnego poruszania się plemników oraz za utrzymywanie prawidłowego pH spermy.

Prostata u kobiet

Prostata u kobiet to temat wywołujący zdziwienie. Faktycznie, u kobiet nie występuje prostata, jednak można u nich zlokalizować odpowiednik tego narządu. Uważa się za nie gruczoły przycewkowe, znajdujące się wewnątrz warg sromowych większych.

Dolegliwości związane z prostatą

Z prostatą wiążą się różne dolegliwości, które utrudniają mężczyznom życie. Najczęstsze to: rak prostaty, zapalenie prostaty czy przerost prostaty.

 • Przerost prostaty. Wiąże się on z rozrostem komórek tego gruczołu. W wyniku tego da się odczuć ucisk na przewód moczowy, a to z kolei prowadzi do problemów z oddawaniem moczu (zawęża się droga dla moczu). Problem taki pojawia się najczęściej po 60. roku życia i dotyczy bardzo wielu mężczyzn. Można go rozpoznać po pewnych charakterystycznych objawach, związanych przede wszystkim z oddawaniem moczu – ból podczas oddawania moczu, przerywany strumień, oddawanie moczu w nocy, częstomocz i inne podobne objawy.
 • Rak prostaty. Ten stan ten może rozwijać się nawet przez kilkanaście lat. Objawami, które mogą wskazać na problemy w tym zakresie, są: krew w spermie, krew z odbytu, zaburzenia wzwodu.
 • Zapalenie gruczołu krokowego. To przede wszystkim wynik zakażenia. Bakterie docierają do prostaty i w ten sposób dochodzi do zapalenia ostrego albo łagodnego. Objawami wystąpienia takiej dolegliwości są bóle jąder, podbrzusza, nietrzymanie moczu, także wymioty i gorączka.

Ważne jest wykonywanie okresowych badań, które pozwolą stwierdzić, czy z prostatą wszystko w porządku. Dolegliwości związane z tym gruczołem, szczególnie wspomniany rak prostaty, występują u mężczyzn bardzo często, dlatego warto dowiedzieć się jak dbać o prostatę się ubezpieczyć, aby w odpowiednim czasie podjąć leczenie.

Źródła:
 1. Diagnostyka laboratoryjna, Birgid Neumeister, Elsevier Health Sciences, 2013, ISBN: 837609808X, 9788376098081
 2. Prostate Cancer: Science and Clinical Practice, Jack H. MydloCiril J. Godec, Elsevier, 2003, ISBN: 0080497896, 9780080497891

5 odpowiedzi do Co to jest prostata? Co ma wspólnego z gruczołem krokowym?

 1. emil pisze:

  Ja od kilku miesięcy męczę się przerostem prostaty i nic mi nie pomaga, znacie jakieś skuteczne preparaty, które mogą pomóc?

 2. reser pisze:

  Nieleczone powiększenie prostaty może prowadzić do poważnych konsekwencji, lepiej od razu umówić się do lekarza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

× seven = forty two