Przerost prostaty i gruczołu krokowego

przerost prostaty

Przerost prostaty jest często występującą dolegliwością. Najczęściej pojawiającą się u mężczyzn po 50 roku życia. Powiększenie prostaty zablokuje mocz przepływający przez cewkę moczową. Powiększona prostata wymiary potrafi osiągać różne. Ale należy zwrócić uwagę na to, że zwiększa ona swoje wymiary wraz z wiekiem mężczyzny, a swój rozmiar właściwy osiąga około 20 roku życia. Powiększony gruczoł krokowy (prostaty) jest problemem nie tylko mężczyzn w dojrzałym wieku. Co raz częściej pojawia się on także u osób młodszych. Jak są objawy przerostu prostaty? Co go powoduje? Na wszystkie pytanie odpowiemy w artykule.

Nienaturalne przerosty prostaty objawiają się na wiele charakterystycznych sposobów

W momencie narodzin gruczołu krokowy ma około 2 mm wielkości. Po około 20 latach osiągnie on pełne wymiary prostaty osiągną w przybliżeniu 4x3x2,5cm i jej objętość wyniesie około 25cm3. Łagodny przerost prostaty nie powinien być powodem do obaw, jeśli nie zostaną zaobserwowane niepokojące objawy. Według lekarzy jest to zupełnie normalne zjawisko i dotyczy każdego starzejącego się mężczyzny. Jak informuje portal MedOnet, łagodny rozrost prostaty pojawia się u około 50-60% mężczyzn (w tym artykule znajdziecie informacje jaka jest prawidłowa wielkość prostaty w konkretnym wieku), którzy ukończyli 60-65 lat i aż u ponad 80% mężczyzn po 75 roku życia. Właśnie to pokazuje skalę schorzenia i jak duże są problemy z prostatą u mężczyzn, o których niezbyt chętnie się mówi. Więcej specjalistycznych informacji znajdziecie bezpośrednio w normalizacji ICD 10: N40, która całkowicie poświęcona jest naszemu tematycznemu problemowi.

Gruczolak gruczołu krokowego – definicja, objawy

Gruczolak gruczołu krokowego (prostaty czy stercza), tzw. adenoma jest problemem wielu mężczyzn. Wynika on ze zmian hormonalnych jakie dokonują się w organizmie po ukończeniu ok. 50 roku życia. Jest to proces przebiegający powoli, który początkowo nie daje żadnych objawów skłaniających do diagnostyki. Jednak z czasem, przerośnięty narząd osiąga wymiary uciskające na cewkę moczową, co sprawia, że pojawiają się dolegliwości związane z oddawaniem moczu.

adenoma gruczolak prostaty

Mężczyzna ma uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza, ciągłego parcia na niego oraz wydłużenie czasu potrzebnego do rozpoczęcia mikcji. Są to zwykle pierwsze sygnały, które powinny skłonić panów do udania się w kierunku gabinetu lekarskiego.

Gruczolak prostaty – przyczyny

Najczęściej gruczolak stercza ma charakter łagodny, czyli jest związany z rozrostem prawidłowych komórek. Jednak czasem zdarza się tak, że jest on wynikiem namnażania się nowotworowo zmienionych komórek i wówczas wskazuje, że jest to gruczolakorak prostaty. Ten drugi przypadek może mieć związek z nadwagą, paleniem papierosów, spożywaniem nadmiernych ilości alkoholu. Bardzo ważna jest wczesna kontrola mężczyzn, u których w rodzinie krewni chorowali na raka prostaty. Każdy odnotowany problem z oddawaniem moczu powinien zakończyć się wizytą u urologa, który zleci odpowiednią diagnostykę, a pierwsza wizyta kontrolna w takim przypadku powinna odbyć się koło 40 roku życia.

Gruczolak stercza – diagnoza i leczenie

Diagnostyka gruczolakoraku stercza obejmuje podstawową analizę składu krwi i moczu, badanie per rectum oraz oznaczenie poziomu PSA, chociaż jego podwyższony poziom przy prawidłowych wynikach pozostałych badań, nie jest wystarczająco miarodajnym wskaźnikiem choroby. Powiększona prostata, która blokuje prawidłowy odpływ moczu z pęcherza jest także przyczyną dolegliwości i wtórnych chorób w obrębie różnych części układu moczowego. Może być przyczyną kamicy nerkowej, nawracających zakażeń cewki moczowej oraz ciężkiego powikłania związanego z nagłym zatrzymaniem moczu wymagającym szybkiej interwencji medycznej obejmującej założenie cewnika oraz zastosowanie antybiotykoterapii. Dodatkowo od siebie polecamy sprawdzić jakie leki na przerost prostaty pomogą nam w miarę szybko i skutecznie przywrócić równowagę organizmu.

Wróćmy jednak do tematu pierwotnego przerostu prostaty.

Przerost gruczołu krokowego – objawy prostaty

Najczęściej pojawiającymi się objawami, gdy rozpoczyna się rozrost stercza są:

 • Nieregularny (bardzo słaby lub wolny) strumień oddawanego moczu;
 • Ciągle uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza;
 • Problem z rozpoczęciem oddawania moczu;
 • Częstomocz – w szczególności w godzinach nocnych;
 • Ciągłe uczucie parcia na pęcherz;
 • Przerywany strumień moczu
 • Niekontrolowane wyciekanie moczu;
 • Uczucie pełnego pęcherza chwilę po wypróżnieniu;
 • Pojawiający się ból, szczypanie, a także pieczenie w trakcie oddawania moczu.

Bardzo ważne jest opróżnianie pęcherza do końca, ponieważ dzięki temu zapobiegnie się występowaniu infekcji i zakażeń dróg moczowych. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także kamienie w pęcherzu, a także ślady krwi w moczu. W skrajnych przypadkach powiększona prostata objawy może mieć na tyle drastyczne, że doprowadzi do nawet całkowitego zatrzymania moczu.

Powiększona prostata – przyczyny pojawiających się zaburzeń

Najczęstszą przyczyną problemów prostaty jest naturalny rozrost komórek prawidłowych. Jednak można dokonać podziału pewnych czynników sprzyjających jej rozrostowi. Także jeśli chodzi o przerost prostaty przyczyny możemy wyróżnić następujące:

1. Wiek

Wraz z wiekiem – w znaczną stopniu zwiększa się zagrożenie powiększenia prostaty. Dotyka to co raz częściej mężczyzn po ukończeniu 40, a także 50 roku życia, plus niestety do urologów coraz regularniej zgłaszają się mężczyźni, którzy cierpią na przerost prostaty w młodym wieku. Jest to sytuacja bardzo niepokojąca, która

2. Dziedziczenie genetyczne

Czynnik ten najczęściej dotyczy raka prostaty. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu w momencie, gdy pojawiał się on już w najbliższej rodzinie.

3. Zaburzona gospodarka hormonalna

Wielu lekarzy podejrzewa, że zbyt duża liczba hormonów męskich może w znacznym stopniu przyczynić się do zmutowania tkanek, co może powodować znaczny rozrost gruczołu krokowego. Konieczne jest zwrócenie uwagi, że na hormonalny przerost prostaty leczenie naturalne nie zawsze przyniesie oczekiwane przez nas skutki.

4. Nieprawidłowa dieta

Spożywanie pokarmów że zbyt dużą ilością tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Częste odwiedzanie fast foodów, a także nadwaga również nie pozostają obojętne wobec chorób prostaty. Należy pamiętać, że skoro znamy już przyczyny przerostu prostaty każde niepokojące objawy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, aby móc jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie przerostu prostaty.

Źródła:
 1. Prostata: położenie i funkcje, choroby, metody leczenia, Guy Vallancien, Klub dla Ciebie, 2007, ISBN: 8374045906, 9788374045902
 2. Advanced Therapy of Prostate Disease, Tom 1, Martin I. ResnickIan Murchie Thompson, PMPH-USA, 2000, ISBN: 1550091026, 978155009102

6 odpowiedzi do Przerost prostaty i gruczołu krokowego

 1. marek pisze:

  Stosowałem już różne środki ale nie przynoszą za dużej poprawy

 2. cezary pisze:

  Dziękuje za bardzo ciekawy i merytoryczny artykuł, wiele się można dowiedzieć

 3. Paweł Koszalin pisze:

  Ta, przerośnięta prostata to najgorszy syf jaki może być :/ męczę się z tym już trzeci miesiąc i każdy lekarz oczywiście nie ma pojęcia o co chodzi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sixty six + = seventy