Przerost prostaty i gruczołu krokowego
Przerost prostaty jest często występującą dolegliwością. Najczęściej pojawiającą się u mężczyzn po 50 roku życia. Powiększenie prostaty zablokuje mocz przepływający przez cewkę moczową. Powiększona prostata wymiary potrafi osiągać różne. Ale należy zwrócić uwagę na to, że zwiększa ona swoje wymiary wraz z wiekiem mężczyzny, a swój rozmiar właściwy osiąga około 20 roku życia. Powiększony gruczoł krokowy (prostaty) jest problemem nie tylko mężczyzn w dojrzałym wieku. Co raz częściej pojawia się on także u osób młodszych. Jak są objawy przerostu prostaty? Co go powoduje? Na wszystkie pytanie odpowiemy w artykule.
Spis treści artykułu
- Nienaturalne przerosty prostaty objawiają się na wiele charakterystycznych sposobów
- Gruczolak gruczołu krokowego – definicja, objawy
- Gruczolak prostaty – przyczyny
- Gruczolak stercza – diagnoza i leczenie
- Przerost gruczołu krokowego – objawy prostaty
- Powiększona prostata – przyczyny pojawiających się zaburzeń
Nienaturalne przerosty prostaty objawiają się na wiele charakterystycznych sposobów
W momencie narodzin gruczołu krokowy ma około 2 mm wielkości. Po około 20 latach osiągnie on pełne wymiary prostaty osiągną w przybliżeniu 4x3x2,5cm i jej objętość wyniesie około 25cm3. Łagodny przerost prostaty nie powinien być powodem do obaw, jeśli nie zostaną zaobserwowane niepokojące objawy. Według lekarzy jest to zupełnie normalne zjawisko i dotyczy każdego starzejącego się mężczyzny. Jak informuje portal MedOnet, łagodny rozrost prostaty pojawia się u około 50-60% mężczyzn (w tym artykule znajdziecie informacje jaka jest prawidłowa wielkość prostaty w konkretnym wieku), którzy ukończyli 60-65 lat i aż u ponad 80% mężczyzn po 75 roku życia. Właśnie to pokazuje skalę schorzenia i jak duże są problemy z prostatą u mężczyzn, o których niezbyt chętnie się mówi. Więcej specjalistycznych informacji znajdziecie bezpośrednio w normalizacji ICD 10: N40, która całkowicie poświęcona jest naszemu tematycznemu problemowi.
Gruczolak gruczołu krokowego – definicja, objawy
Gruczolak gruczołu krokowego (prostaty czy stercza), tzw. adenoma jest problemem wielu mężczyzn. Wynika on ze zmian hormonalnych jakie dokonują się w organizmie po ukończeniu ok. 50 roku życia. Jest to proces przebiegający powoli, który początkowo nie daje żadnych objawów skłaniających do diagnostyki. Jednak z czasem, przerośnięty narząd osiąga wymiary uciskające na cewkę moczową, co sprawia, że pojawiają się dolegliwości związane z oddawaniem moczu.
Mężczyzna ma uczucie nie do końca opróżnionego pęcherza, ciągłego parcia na niego oraz wydłużenie czasu potrzebnego do rozpoczęcia mikcji. Są to zwykle pierwsze sygnały, które powinny skłonić panów do udania się w kierunku gabinetu lekarskiego.
Gruczolak prostaty – przyczyny
Najczęściej gruczolak stercza ma charakter łagodny, czyli jest związany z rozrostem prawidłowych komórek. Jednak czasem zdarza się tak, że jest on wynikiem namnażania się nowotworowo zmienionych komórek i wówczas wskazuje, że jest to gruczolakorak prostaty. Ten drugi przypadek może mieć związek z nadwagą, paleniem papierosów, spożywaniem nadmiernych ilości alkoholu. Bardzo ważna jest wczesna kontrola mężczyzn, u których w rodzinie krewni chorowali na raka prostaty. Każdy odnotowany problem z oddawaniem moczu powinien zakończyć się wizytą u urologa, który zleci odpowiednią diagnostykę, a pierwsza wizyta kontrolna w takim przypadku powinna odbyć się koło 40 roku życia.
Gruczolak stercza – diagnoza i leczenie
Diagnostyka gruczolakoraku stercza obejmuje podstawową analizę składu krwi i moczu, badanie per rectum oraz oznaczenie poziomu PSA, chociaż jego podwyższony poziom przy prawidłowych wynikach pozostałych badań, nie jest wystarczająco miarodajnym wskaźnikiem choroby. Powiększona prostata, która blokuje prawidłowy odpływ moczu z pęcherza jest także przyczyną dolegliwości i wtórnych chorób w obrębie różnych części układu moczowego. Może być przyczyną kamicy nerkowej, nawracających zakażeń cewki moczowej oraz ciężkiego powikłania związanego z nagłym zatrzymaniem moczu wymagającym szybkiej interwencji medycznej obejmującej założenie cewnika oraz zastosowanie antybiotykoterapii. Dodatkowo od siebie polecamy sprawdzić jakie leki na przerost prostaty pomogą nam w miarę szybko i skutecznie przywrócić równowagę organizmu.
Wróćmy jednak do tematu pierwotnego przerostu prostaty.
Przerost gruczołu krokowego – objawy prostaty
Najczęściej pojawiającymi się objawami, gdy rozpoczyna się rozrost stercza są:
- Nieregularny (bardzo słaby lub wolny) strumień oddawanego moczu;
- Ciągle uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza;
- Problem z rozpoczęciem oddawania moczu;
- Częstomocz – w szczególności w godzinach nocnych;
- Ciągłe uczucie parcia na pęcherz;
- Przerywany strumień moczu
- Niekontrolowane wyciekanie moczu;
- Uczucie pełnego pęcherza chwilę po wypróżnieniu;
- Pojawiający się ból, szczypanie, a także pieczenie w trakcie oddawania moczu.
Bardzo ważne jest opróżnianie pęcherza do końca, ponieważ dzięki temu zapobiegnie się występowaniu infekcji i zakażeń dróg moczowych. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także kamienie w pęcherzu, a także ślady krwi w moczu. W skrajnych przypadkach powiększona prostata objawy może mieć na tyle drastyczne, że doprowadzi do nawet całkowitego zatrzymania moczu.
Powiększona prostata – przyczyny pojawiających się zaburzeń
Najczęstszą przyczyną problemów prostaty jest naturalny rozrost komórek prawidłowych. Jednak można dokonać podziału pewnych czynników sprzyjających jej rozrostowi. Także jeśli chodzi o przerost prostaty przyczyny możemy wyróżnić następujące:
1. Wiek
Wraz z wiekiem – w znaczną stopniu zwiększa się zagrożenie powiększenia prostaty. Dotyka to co raz częściej mężczyzn po ukończeniu 40, a także 50 roku życia, plus niestety do urologów coraz regularniej zgłaszają się mężczyźni, którzy cierpią na przerost prostaty w młodym wieku. Jest to sytuacja bardzo niepokojąca, która
2. Dziedziczenie genetyczne
Czynnik ten najczęściej dotyczy raka prostaty. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu w momencie, gdy pojawiał się on już w najbliższej rodzinie.
3. Zaburzona gospodarka hormonalna
Wielu lekarzy podejrzewa, że zbyt duża liczba hormonów męskich może w znacznym stopniu przyczynić się do zmutowania tkanek, co może powodować znaczny rozrost gruczołu krokowego. Konieczne jest zwrócenie uwagi, że na hormonalny przerost prostaty leczenie naturalne nie zawsze przyniesie oczekiwane przez nas skutki.
4. Nieprawidłowa dieta
Spożywanie pokarmów że zbyt dużą ilością tłuszczy pochodzenia zwierzęcego. Częste odwiedzanie fast foodów, a także nadwaga również nie pozostają obojętne wobec chorób prostaty. Należy pamiętać, że skoro znamy już przyczyny przerostu prostaty każde niepokojące objawy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, aby móc jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie przerostu prostaty.
Źródła:
- Prostata: położenie i funkcje, choroby, metody leczenia, Guy Vallancien, Klub dla Ciebie, 2007, ISBN: 8374045906, 9788374045902
- Advanced Therapy of Prostate Disease, Tom 1, Martin I. Resnick, Ian Murchie Thompson, PMPH-USA, 2000, ISBN: 1550091026, 978155009102
Słyszałem o przypadku 20latka z przerośniętą prostatą. Nie miałem pojęcia, że takie przypadki się zdarzają. Sam mam 27 lat i profilaktycznie jem maca i palmę sabałową. Obydwie w proszku, więc smak nie jest najprzyjemniejszy. Do tego trzymam wagę w ryzach i nie piję alkoholu. Z kolei z papierosami się nie zgadzam. Wiem, że nie są zdrowe, ale na prostatę wpływu nie mają…
Jak coś jest nie tak z budową prostaty to i w wieku 20 lat cię dopadnie. To raczej pech jeden na parę tysięcy.
O papierosach różne rzeczy już słyszałem, dlatego się nie wypowiem. Każdy wie, że przecież są szkodliwe.
Jak przeszkadza ci smak sproszkowanych (ja nie mogłem tego przełknąć, na samą myśl robi mi się niedobrze) – to kup sobie tabletki. I szybciej i „smaczniej”.
Na swoje 45 urodziny dostałem diagnozę – przerost prostaty. Na razie łagodny, więc walczymy dietą, odstawieniem alkoholu i ogromną ilością suplementów, w pełni naturalnych, ale po dobrych badaniach klinicznych. Kosztują sporo, ale przerost prostaty… uczciwie powiem, że jest najgorszą rzeczą jaką mnie w życiu spotkało. Jeszcze ponad miesiąc temu nie byłem w stanie normalnie się wysikać. Teraz już prawie mogę. Liczę, że kolejne miesiące będą jeszcze lepsze.
Odzywam się ponownie, ale nie wiem, czy ktokolwiek to przeczyta. Jestem po dokładnie 4 miesiącach łykania witamin i „wspomagaczy” na prostatę. Dzisiaj byłem u lekarza i wyniki są o niebo lepsze niż do tej pory. Nie chciałem zapeszać wcześniej i chwalić pod niebiosa Prostolanu, ale faktycznie… to był mój strzał w dziesiątkę. PSA zmniejszyło się z 5.2 do 4.6 – ogromny sukces, biorąc pod uwagę, że od czasu do czasu zapominałem o tabletkach…
Aha, ostatnim razem wykupiłem wszystkie chyba opakowania, ale póki jest promocja chyba zamówię jeszcze ze 3. W aptekach nie będzie takiej ceny, jak tutaj https://prostolan.pl/
Może komuś te informacje się przydadzą.