• na przerost prostaty
 • na zapalenie prostaty
 • 100% naturalny skład
 • zwalcza przyczynę
 • działanie zapobiegawcze

cena/jakość: 5/5

Częste oddawanie moczu u mężczyzn a zwapnienie prostaty

Częste oddawanie moczu u mężczyzn

Częste oddawanie moczu u mężczyzn wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych dolegliwości. Najbardziej charakterystyczne i występujące u dużej liczby mężczyzn są problemy z prostatą, czyli z gruczołem krokowym.

Spis treści artykułu

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn

Dolegliwości związanych gruczołem prostaty jest kilka. Przy każdej z nich zastanawiać powinny problemy z oddawaniem moczu. Jednym z najczęstszych problemów jest zapalenie prostaty. Jego przyczyną jest zakażenie, które następuje po tym, jak do gruczołu przedostaną się drobnoustroje. Teoretycznie nie powinno to nastąpić, ponieważ gruczoł krokowy jest chroniony przez specjalną torebkę nieprzepuszczającą niekorzystnych substancji, jednak w praktyce dotyczy wielu mężczyzn. Może bowiem dojść do namnożenia się tych bakterii, które występują w moczu, albo do pojawienia się ich przez krew. Zdarza się, że przyczyną są te bakterie, które przedostają się do organizmu w czasie kontaktów seksualnych (są to drożdżaki albo dwoinka rzeżączki).

Stan zapalny pojawia się również wtedy, gdy widoczne są u nas problemy z wytryskiem. Wydzielina, która nie jest oddawana na zewnątrz, zalega w prostacie i w taki sposób może wywoływać stan zapalny. Kiedy dochodzi do zakażenia, pojawiają się następujące objawy: bolące odczucia podczas oddawania moczu u mężczyzn, ból prostaty. Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn w młodym wieku także są często spotykane, mimo że przyjęło się twierdzenie, że dotyczy to zwykle starszych panów. W młodym wieku także może dojść do bólu czy innych dolegliwości, a ich przyczyną będą przede wszystkim zakażenia i infekcje.


Problemy z częstym oddawaniem moczu

Problem z oddawaniem moczu u mężczyzn może także mieć swoją przyczynę w innych dolegliwościach. W przypadku starszych mężczyzn (najczęściej po 60. roku życia) bardzo często dochodzi do łagodnego przerostu prostaty. Dzieje się tak dlatego, że od urodzenia prostata się powiększa (z przerwą między 30. a 50. rokiem życia). Odpowiadają za to hormony testosteronu. W pewnym momencie może zacząć powodować spory dyskomfort. Bezpośrednią przyczyną jest to, że cewka moczowa przechodząca przez tkankę prostaty jest uciskana przez przerośnięty gruczoł.

Pojawiają się wówczas takie objawy jak częstsze oddawanie moczu połączone z bólem. Bardzo charakterystyczne jest też oddawanie moczu nocą. Może też dojść do zalegania moczu, który nie zostaje oddany, a wtedy przed nami prosta droga do zapalenia dolnych dróg moczowych.

Ból prostaty a potencjalne zwapnienie gruczołu

Sen z powiek wielu mężczyzn spędza wynik badania USG, który mówi o pojawieniu się zwapnień w obrębie gruczołu krokowego. Zwapnienie prostaty często jest opisywane przy interpretacji badań USG jamy brzusznej. Zwapnienia w prostacie są połączone z występującymi bólami w okolicach jąder. Wskazuje to po prostu na rozrost gruczołu krokowego. Zdarza się, że zwapnienie gruczołu krokowego wiąże się z innymi dolegliwościami. Natomiast samo stwierdzenie, że chorujemy na zwapnienia prostaty nie ma niestety dla nas zbyt dużej wartości diagnostycznej.

W przypadku pojawienia się bólu w obrębie układu moczowo-płciowego czy też jakichkolwiek dolegliwości z oddawaniem moczu warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który po wykonaniu badań wskaże ich przyczynę. Im wcześniej, tym więcej będzie można zaradzić w tym zakresie, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie także w młodym wieku. Zwłaszcza jeżeli możemy u siebie podejrzewać zwapnienie prostaty, leczenie, a już przede wszystkim diagnoza powinny zostać przeprowadzone jak najszybciej!

Źródła:
 1. Podręcznik urologii Diagnostyka i leczenie, Mike B. Siroky, Robert D. Oates, Richard K. Babayan, red. wyd. pol. Krzysztof Bar, Czelej, Lublin 2006, wyd.1, ISBN: 83-89309-74-2
 2. Imaging and Technology in Urology: Principles and Clinical Applications, Steve PayneIan EardleyKieran O’Flynn, Springer Science & Business Media, 2012, ISBN: 1447124227, 9781447124221

6 odpowiedzi do Częste oddawanie moczu u mężczyzn a zwapnienie prostaty

 1. Bogdan pisze:

  Od kilku tygodniu mam ciągłe parcie na mocz, ale gdy już idę do toalety nic nie leci. Czy to może być objaw rozrostu prostaty?

 2. Wiktr pisze:

  Nie ma co bagatelizować problemów z prostatą, lepiej od razu wybrać się do lekarza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × = three