Częste oddawanie moczu u mężczyzn a zwapnienie prostaty

 

Częste oddawanie moczu u mężczyzn

Częste oddawanie moczu u mężczyzn wiąże się z możliwością wystąpienia pewnych dolegliwości. Najbardziej charakterystyczne i występujące u dużej liczby mężczyzn są problemy z prostatą, czyli z gruczołem krokowym.

Spis treści artykułu

Ból przy oddawaniu moczu u mężczyzn

Dolegliwości związanych gruczołem prostaty jest kilka. Przy każdej z nich zastanawiać powinny problemy z oddawaniem moczu. Jednym z najczęstszych problemów jest zapalenie prostaty. Jego przyczyną jest zakażenie, które następuje po tym, jak do gruczołu przedostaną się drobnoustroje. Teoretycznie nie powinno to nastąpić, ponieważ gruczoł krokowy jest chroniony przez specjalną torebkę nieprzepuszczającą niekorzystnych substancji, jednak w praktyce dotyczy wielu mężczyzn. Może bowiem dojść do namnożenia się tych bakterii, które występują w moczu, albo do pojawienia się ich przez krew. Zdarza się, że przyczyną są te bakterie, które przedostają się do organizmu w czasie kontaktów seksualnych (są to drożdżaki albo dwoinka rzeżączki).

Stan zapalny pojawia się również wtedy, gdy widoczne są u nas problemy z wytryskiem. Wydzielina, która nie jest oddawana na zewnątrz, zalega w prostacie i w taki sposób może wywoływać stan zapalny. Kiedy dochodzi do zakażenia, pojawiają się następujące objawy: bolące odczucia podczas oddawania moczu u mężczyzn, ból prostaty. Problemy z oddawaniem moczu u mężczyzn w młodym wieku także są często spotykane, mimo że przyjęło się twierdzenie, że dotyczy to zwykle starszych panów. W młodym wieku także może dojść do bólu czy innych dolegliwości, a ich przyczyną będą przede wszystkim zakażenia i infekcje.

Problemy z częstym sikaniem

Potrzeba częstego oddawania moczu może skutecznie wpłynąć na jakość życia każdego mężczyzny, a przecież tak wielu się z tym zmaga. Co zatem może być przyczyną częstego oddawania moczu i czy jesteśmy w stanie temu zapobiec?

Problem z oddawaniem moczu u mężczyzn może także mieć swoją etiologię w innych dolegliwościach. W przypadku starszych mężczyzn (najczęściej po 60. roku życia) bardzo często dochodzi do łagodnego przerostu prostaty. Dzieje się tak dlatego, że od urodzenia prostata się powiększa (z przerwą między 30. a 50. rokiem życia). Odpowiadają za to hormony testosteronu. W pewnym momencie może zacząć powodować spory dyskomfort. Bezpośrednią przyczyną jest to, że cewka moczowa przechodząca przez tkankę prostaty jest uciskana przez przerośnięty gruczoł.

Pojawiają się wówczas takie objawy jak częstsze oddawanie moczu połączone z bólem. Bardzo charakterystyczne jest też oddawanie moczu nocą. Może też dojść do zalegania moczu, który nie zostaje oddany, a wtedy przed nami prosta droga do zapalenia dolnych dróg moczowych.

Częste oddawanie moczu przyczyny może mieć różne, w przypadku mężczyzn są to przede wszystkim choroby układu moczowo-płciowego, zwłaszcza choroby prostaty.
Należy pamiętać, że może to być także, zjawisko na tle nerwowym. Innym powodem tej nieprzyjemnej dolegliwości może być zapalenie pęcherza lub cukrzyca typu drugiego.

Parcie na mocz i częste udawanie się do ubikacji w dzień jest czymś innym niż częste oddawanie moczu w nocy. Potrzeba wstawania 2 lub więcej razy w ciągu nocy do ubikacji to już inne zaburzenie ze strony układu moczowego, sikanie w nocy to- nykturia.

Ból prostaty a potencjalne zwapnienie gruczołu

Czym właściwie jest kamica gruczołu krokowego? Jest to nie tyle jednostka chorobowa, co objaw innych chorób. Zwapnienia w gruczole krokowym widoczne są na USG są najczęściej w wyniku innych chorób. Choć ich etiologia nie jest dokładnie znana, to najczęściej powstają na skutek długotrwałego, nieleczonego zapalenia prostaty. Dochodzi wówczas do zmian w miąższu i niestety, są one raczej nieodwracalne.Nie należy jednak mylić kamicy gruczołu krokowego z kamicą nerek, to dwie zupełnie różne dolegliwości.

Choć sen z powiek wielu mężczyzn spędza wynik badania USG, który mówi o pojawieniu się zwapnień w obrębie gruczołu krokowego, nie powinny one budzić strachu. Zwapnienia w prostacie są połączone z występującymi bólami w okolicach jąder. Wskazuje to po prostu na rozrost gruczołu krokowego. Zdarza się, że zwapnienie gruczołu krokowego wiąże się z innymi dolegliwościami. Natomiast samo stwierdzenie, że chorujemy na zwapnienia prostaty, nie ma niestety dla nas zbyt dużej wartości diagnostycznej.

W przypadku pojawienia się bólu w obrębie układu moczowo-płciowego czy też jakichkolwiek dolegliwości z oddawaniem moczu warto zwrócić się o pomoc do lekarza, który po wykonaniu badań wskaże ich przyczynę. Im wcześniej, tym więcej będzie można zaradzić w tym zakresie, dlatego warto zadbać o swoje zdrowie także w młodym wieku. Zwłaszcza jeżeli możemy u siebie podejrzewać zwapnienie prostaty, leczenie, a już przede wszystkim diagnoza powinny zostać przeprowadzone jak najszybciej!

Kiedy udać się do lekarza?

Częste sikanie nie powinno być powodem do wstydu, a raczej alarmem do przyjrzenia się bliżej naszemu zdrowiu. Więc zawsze, kiedy zaobserwujemy u siebie taką anomalię, powinniśmy udać się niezwłocznie do lekarza.
Samemu zawsze ciężko się zdiagnozować dlatego, jeżeli nie wiemy co nam jest – lepiej udać się do specjalisty. Lekarz oceni czy to tylko chwilowe i niegroźne zapalenie pęcherza, czy początek chorób prostaty.

Źródła:
  1. Podręcznik urologii Diagnostyka i leczenie, Mike B. Siroky, Robert D. Oates, Richard K. Babayan, red. wyd. pol. Krzysztof Bar, Czelej, Lublin 2006, wyd.1, ISBN: 83-89309-74-2
  2. Imaging and Technology in Urology: Principles and Clinical Applications, Steve PayneIan EardleyKieran O’Flynn, Springer Science & Business Media, 2012, ISBN: 1447124227, 9781447124221

Dodaj komentarz