Przerost prostaty i gruczołu krokowego

przerost prostaty

Przerost prostaty jest często występującą dolegliwością. Najczęściej pojawiającą się u mężczyzn po 50 roku życia. Powiększenie prostaty zablokuje mocz przepływający przez cewkę moczową. Powiększona prostata wymiary potrafi osiągać różne. Ale należy zwrócić uwagę na to, że zwiększa ona swoje wymiary wraz z wiekiem mężczyzny, a swój rozmiar właściwy osiąga około 20 roku życia. Powiększony gruczoł krokowy jest problemem nie tylko mężczyzn w dojrzałym wieku. Co raz częściej pojawia się on także u osób młodszych. Jak są objawy przerostu prostaty? Co go powoduje? Na wszystkie pytanie odpowiemy w artykule.

Nienaturalne przerosty prostaty objawiają się na wiele charakterystycznych sposobów

W momencie narodzin gruczołu krokowy ma około 2 mm wielkości. Po około 20 latach osiągnie on pełne wymiary w przybliżeniu 4x3x2,5cm i jego objętość wyniesie około 25cm3. Łagodny przerost prostaty nie powinien być powodem do obaw, jeśli nie zostaną zaobserwowane niepokojące objawy. Według lekarzy jest to zupełnie normalne zjawisko i dotyczy każdego starzejącego się mężczyzny. Jak informuje portal MedOnet, łagodny rozrost prostaty pojawia się u około 50-60% mężczyzn, którzy ukończyli 60 lat i aż u ponad 80% mężczyzn po 75 roku życia.

Jak najczęściej objawia się przerost gruczołu krokowego?

Najczęściej pojawiającymi się objawami gdy rozpoczyna się rozrost prostaty są:

 • Nieregularny (bardzo słaby lub wolny) strumień oddawanego moczu;
 • Ciągle uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza;
 • Problem z rozpoczęciem oddawania moczu;
 • Częstomocz – w szczególności w godzinach nocnych;
 • Ciągłe uczucie parcia na pęcherz;
 • Przerywany strumień moczu
 • Niekontrolowane wyciekanie moczu;
 • Uczucie pełnego pęcherza chwilę po wypróżnieniu;
 • Pojawiający się ból, szczypanie, a także pieczenie w trakcie oddawania moczu.

Bardzo ważne jest opróżnianie pęcherza do końca, ponieważ dzięki temu zapobiegnie się występowaniu infekcji i zakażeń dróg moczowych. W niektórych przypadkach mogą pojawić się także kamienie w pęcherzu, a także ślady krwi w moczu. W skrajnych przypadkach powiększona prostata może stać się przyczyną całkowitego zatrzymania moczu.

Powiększona prostata – przyczyny pojawiających się zaburzeń

Najczęstszą przyczyną problemów prostaty jest naturalny rozrost komórek prawidłowych. Jednak można dokonać podziału pewnych czynników sprzyjających jej rozrostowi. Także jeśli chodzi o przerost prostaty przyczyny możemy wyróżnić następujące:

1. Wiek

Wraz z wiekiem – w znaczną stopniu zwiększa się zagrożenie powiększenia prostaty. Dotyka to co raz częsciej mężczyzn po ukończeniu 40, a także 50 roku życia.

2. Dziedziczenie genetyczne

Czynnik ten najczęściej dotyczy raka prostaty. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu w momencie, gdy pojawiał się on już w najbliższej rodzinie.

3. Zaburzona gospodarka hormonalna

Wielu lekarzy podejrzewa, że zbyt duża liczba hormonów męskich może w znacznym stopniu przyczynić się do rozrost tkanek gruczołu.

4. Nieprawidłowa dieta

Spożywanie pokarmów że zbyt dużą ilością tłuszczy pochodzenia zwierzęcego, częste odwiedzanie fast foodów, a także nadwaga również nie pozostają obojętne wobec chorób prostaty.

Należy pamiętać, że każde niepokojące objawy należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi, aby móc jak najszybciej rozpocząć właściwe leczenie.

Źródła:
 1. Prostata: położenie i funkcje, choroby, metody leczenia, Guy Vallancien, Klub dla Ciebie, 2007, ISBN: 8374045906, 9788374045902
 2. Advanced Therapy of Prostate Disease, Tom 1, Martin I. ResnickIan Murchie Thompson, PMPH-USA, 2000, ISBN: 1550091026, 978155009102

5 odpowiedzi do Przerost prostaty i gruczołu krokowego

 1. marek napisał(a):

  Stosowałem już różne środki ale nie przynoszą za dużej poprawy

 2. cezary napisał(a):

  Dziękuje za bardzo ciekawy i merytoryczny artykuł, wiele się można dowiedzieć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *