Częstomocz – przyczyny i leczenie ciągłego oddawania moczu

 

częstomocz - nasz problem, gdy ciągle odczuwamy potrzebę udania się do toalety

Dorosły człowiek średnio oddaje mocz od 7 do 9 razy dziennie. Drobne odstępstwa od tej reguły nie świadczą o poważnych dysfunkcjach organizmu. Gorzej jednak, gdy wizyta w toalecie konieczna jest co kilkadziesiąt minut i nie przynosi uczucia pustego pęcherza. Wówczas można przypuszczać, że ma się do czynienia z częstomoczem, a bardzo częste oddawanie moczu może być oznaką poważnych chorób. Jak prawidłowo rozpoznać częstomocz i w jaki sposób wyleczyć dolegliwość?


Spis treści artykułu

Częstomocz – objawy i charakterystyka

Pierwszą oznaką pojawienia się choroby może być ból podczas oddawania moczu. Nie w każdym przypadku wystąpienia dolegliwości można mówić o tym objawie, jednak nie należy go bagatelizować. Sam częstomocz dotyczy sytuacji, w których ciągłe oddawanie moczu nie przynosi oczekiwanego uczucia pustego pęcherza, a wizyta w toalecie kończy się na niewielkiej ilości oddanego płynu. Chorej osobie towarzyszyć może uciążliwe pieczenie podczas oddawania moczu, a także niemal nieustanne uczucie parcia na mocz.

Częstomocz jest dolegliwością niezwykle uciążliwą, która może powodować oddawanie moczu w nocy, zaburzając jednocześnie równowagę podczas snu. Aby można było mówić o tym, że u danej osoby pojawił się częstomocz objawy powinny wskazywać na nienaturalnie częste wizyty w toalecie, niewielką ilość oddawanego moczu i ciągle uczucie pełnego pęcherza. Co właściwie odpowiedzialne jest za częste oddawanie moczu u osób w każdym wieku?

Ciągłe oddawanie moczu – przyczyny u mężczyzn i kobiet

Prawidłowa ilość wizyt w toalecie powinna wynosić 6-8, jeżeli jest ich więcej – można zacząć podejrzewać u siebie częstomocz.

  1. Do najważniejszej przyczyny ciągłego oddawania moczu zalicza się przyjmowanie dużej ilości napojów. Jeśli więc wizyty w toalecie odbywają się z większą częstotliwością, niż dotychczas, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na to, czy dana osoba nie piła większej ilości wody lub napojów, niż zazwyczaj.
  2. Osoby skarżące się na ciągłe oddawanie moczu przyczyny swojej choroby mogą doszukiwać się także w ilości przyjętej kofeiny i alkoholu. Używki te szczególnie wpływają na ilość produkowanych płynów w organizmie.
  3. Z inną sytuacją mamy do czynienia wtedy, gdy częstomocz nocny lub dzienny związany jest z uczuciem pieczenia, lub bólu. Wówczas jeśli u danej osoby stwierdzono częstomocz, przyczyny może doszukiwać się ona w bakteriach atakujących drogi moczowe. Najczęściej tego typu początek choroby dotyka kobiety oraz dzieci, które szczególnie narażone są na pojawienie się szkodliwych drobnoustrojów w okolicach dróg moczowych.
  4. Wśród czynników wywołujących częstomocz u mężczyzn wymienić można problemy z przerostem prostaty, szczególnie po 50. roku życia (akapit dokładnie opisujący ten problem – klik).

Dwóch pierwszych wymienionych przyczyn choroby nie musimy konsultować z lekarzem. Takie przyczyny częstomoczu są bardzo podobne u obu płci, więc jeśli częste parcie na mocz ma związek właśnie z nimi, to wystarczy zmiana diety, by organizm powrócił do swojej normy. Istotne jest jednak, by osoba cierpiąca na zbyt nagminne oddawanie moczu zwróciła uwagę na objawy temu towarzyszące. Może się bowiem okazać, że częstomocz powiązany jest na przykład z cukrzycą, czy kamicą układu moczowego, co warto skonsultować z lekarzem.

Nykturia – czyli przerywanie snu w celu oddania moczu

Co to jest nykturia? To dolegliwość, której objawem jest potrzeba przerywania snu w celu oddania moczu. Nykturia jest stwierdzana u tych osób, które odczuwają konieczność skorzystania z toalety przynajmniej 2 razy w ciągu nocy, przez większość dni tygodnia, a stan ten utrzymuje się u nich przez co najmniej 3 miesiące. Problem ten może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn, którzy dominują w grupie pacjentów po 60. roku życia.

Wielokrotne przebudzanie się ze snu z pełnym pęcherzem i co za tym idzie przymus oddania moczu, powoduje bardzo duży dyskomfort oraz obniża jakość życia pacjentów. Dlatego, gdy dolegliwość ta utrzymuje się przez dłuższy okres czasu, wizyta u specjalisty jest koniecznością. W sytuacji, gdy pacjenta dotyka właśnie nykturia, przyczyny mogą być bardzo różnorodne. Możemy je podzielić na:

1. Choroby ogólnoustrojowe, takie jak np.:

  • choroby nerek;
  • cukrzyca;
  • choroby serca.

2. Zaburzenia opróżniania pęcherza, takie jak np.:

  • choroby gruczołu krokowego (m.in. przerost prostaty);
  • zapalenie pęcherza;
  • zakażenia układu moczowego;
  • nietrzymanie moczu;
  • choroby neurologiczne.

3. Nawyki sprzyjające nadmiernej produkcji moczu:

  • spożywanie napojów z kofeiną;
  • przyjmowanie zbyt dużej ilości płynów przed snem;
  • stosowanie leków o właściwościach moczopędnych;
  • spożywanie alkoholu.

Oczywiście warto podkreślić, że nykturia nie zawsze jest objawem chorób. W przypadku niektórych osób chodzi wyłącznie o niewłaściwe przyzwyczajenia pacjentów. Wówczas nie ma konieczności stosowania farmakoterapii, ale wystarczy zmienić swoje nawyki, zwłaszcza te dotyczące higieny snu.

Nykturia u mężczyzn po 50

W przypadku mężczyzn po 50. roku życia najczęstszą przyczyną występowania takich dolegliwości jak nykturia jest przerost prostaty. Gruczoł krokowy zwiększa się wraz z wiekiem, czego efektem jest zwężanie się światła cewki moczowej i brak możliwości pełnego oddawania moczu. W związku z tym, pacjenci częściej czują parcie na pęcherz, również nocą, co nie pozwala im spokojnie spać. Przerostowi prostaty towarzyszą też inne zaburzenia oddawania moczu, jak na przykład jego nieprawidłowy strumień. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta u urologa, który przeprowadzi odpowiednie badania.

Jak leczyć częstomocz? Leczenie domowe i farmakologiczne

Jeśli problemem konkretnej osoby jest nykturia, leczenie jest zależne od przyczyny takiej dolegliwości. Oczywiście najlepiej byłoby w pierwszej kolejności zgłosić się do lekarza, który po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem oraz wszystkich niezbędnych badań, będzie w stanie postawić odpowiednią diagnozę – oo od choroby podstawowej zależy bowiem sposób prowadzenia terapii. Jednak okazuje się, że osoby skarżące się na ciągłe oddawanie moczu leczenie mogą przeprowadzić nie tylko w gabinecie lekarskim, lecz także w domu.

  1. Po pierwsze pomóc w tym mogą lekarstwa wydawane bez recepty. Osoby cierpiące na częste oddawanie moczu leki bez recepty pomagające na ich dolegliwość otrzymają niemal w każdej aptece. W tego typu chorobie pomóc mogą między innymi kapsułki Prostolan. Te skutecznie zwalczają między innymi pieczenie przy oddawaniu moczu u mężczyzn, towarzyszące częstomoczowi.
  2. Po drugie, osoby cierpiące na częste oddawanie moczu leczenie domowe mogą wykonać także za pomocą łatwo dostępnych ziół, a nawet… masażu. Jeśli jednak objawy choroby nie osłabią się w ciągu kilku dni, warto zasięgnąć porady lekarza w celu wykonania szczegółowej diagnostyki.

Nie można mówić jednoznacznie o tym, jaka przyczyna odpowiedzialna jest za częstomocz. Częste wizyty w toalecie wywoływane mogą być większą ilością przyjętych płynów niż zazwyczaj, a także zakażeniami bakteryjnymi. Osoby chore na częstomocz, leczenie wykonywać mogą nie tylko u lekarza, lecz także w domu. W tym celu warto wykorzystywać zioła, czy leki wydawane bez recepty. Pomogą one złagodzić objawy choroby i przywrócić prawidłową równowagę organizmu.

Podsumowanie

Częstego oddawania moczu nie należy bagatelizować, ponieważ niekiedy jest on oznaką poważniejszej choroby. Uczucie pełnego pęcherza, mimo częstego wypróżniania towarzyszy między innymi cukrzycy, prostacie, a nawet nowotworom. Czasami występuje też zależność między częstomocz a nerwica, dlatego diagnostyka tej dolegliwości wcale nie musi być prosta. W przypadku nieustępliwych objawów choroby warto zasięgnąć porady lekarza. Podstawą diagnostyki jest prowadzenie dzienniczka mikcji, czyli zapisywanie każdego oddawania moczu, tak by na koniec dnia mieć dokładny pogląd sytuacji. Warto także uważnie obserwować sam wygląd moczu- kolor czy konsystencje, to wbrew pozorom bardzo ważne we wczesnej diagnostyce chorób układu moczowego.

Źródła:
  1. Przybyła, Jacek, and Marek Sosnowski. „Ostre i przewlekłe zakażenia dróg moczowych–diagnostyka i leczenie.” Przew Lek 4 (2008): 71-77.
  2. Choroszy-Król, Irena, et al. „Wykrywanie antygenów Chlamydia trachomatis w wymazach z cewki moczowej i szyjki macicy u dorosłych.” Family Medicine & Primary Care Review 3 (2012): 354-357.

5 myśli na temat “Częstomocz – przyczyny i leczenie ciągłego oddawania moczu

  • 26 maja 2019 o 17:21
    Permalink

    Od paru miesięcy wstaję w nocy i latam, dosłownie, jak kot z pęcherzem do toalety. Nie piję dużo przed snem, herbaty i kawy w ogóle. Mam niecałe 35 lat i zastanawiam się co się ze mną dzieje!
    Do tej pory wszystko działało jak należy.

    • 9 czerwca 2019 o 19:31
      Permalink

      Poszedłbym na Twoim miejscu od razu się zbadać. Długo już ci się to utrzymuje i może nabawiłeś się jakiegoś zapalenia pęcherza albo zapalenia prostaty.
      Da się to wyleczyć mocnymi lekami + suplementami wspomagającymi. Tylko ktoś najpierw musi cię zdiagnozować.
      Pozdrawiam, Karol

      • 4 sierpnia 2019 o 18:34
        Permalink

        Dzień dobry. Po Pana wiadomości zebrałem się w sobie i poszedłem do lekarza. Nie ukrywam, że szalę goryczy przelał ból przy załatwianiu się. Po prostu się przestraszyłem, że jeszcze trochę i skończę na oddziale onkologicznym z rakiem prostaty.
        Muszę zrobić badania na obecność bakterii w moczu i poziomu PSA. Ale profilaktycznie już dostałem od lekarza suplementy z żurawiną Urinal Intensiv na układ moczowy i na prostatę Prostolan z palmą sabałową i korzeniem maca.
        Na razie lekarz działał po omacku, dopóki no nie przyjdą wyniki. Ale jest 60% szans, że już te tabletki mi pomogą.
        Pozdrawiam.

        • 27 sierpnia 2019 o 19:21
          Permalink

          Myślę, że jest naprawdę duża szansa, że wszystko się Panu zaleczy. Urinal miałem wieloktronie – zawsze pomaga na problemy z moczem, tym bardziej pomoże w dawce intensive. Prostonal miałem tylko raz. Jeden, jedyny raz udało mi się go kupić w aptece. Był fenomenalny i poziom prostata bardzo szybko się poprawiła. Potem nigdzie go nie było, dlatego – jeśli mogę – z chęcią się od Pana dowiem, gdzie kupił pan prostolan?

          • 7 września 2019 o 19:21
            Permalink

            Pierwsze opakowanie dostałem w gabinecie. Ale to był prywatny gabinet urologiczny, nie na NFZ. Zapłaciłem za niego ułamek ceny. Potem musiałem już kupić na https://prostolan.pl/ – tutaj też udało się upolować promocje przy trzech opakowaniach.
            W aptekach nawet nie szukałem, więc nie wiem, czy coś się zmieniło.

Dodaj komentarz